Ана Клара Беневидес почина на концертот на Тејлор Свифт во петокот вечерта во Рио.

Пејачката Тејлор Свифт моментално е на светска турнеја. Ана Клара Беневидес почина во петокот вечерта на стадионот Естадио Олимпико Нилтон Сантос. Се сомнева дека се работи за срцев удар, а меѓу другото се наведува дека на преполниот концерт била блиску до 40 степени Целзиусови.

Бразилскиот печат „Фола Де Сао Паоло“ ја објави веста за смртта на девојчето. Во извештајот се вели дека лекарите се обиделе да ја оживеат откако ја префрлиле во локална болница, но дека напорите биле залудни.

Поради високата температура на стадионот, Тејлор Свифт побара од персоналот да им даде вода на луѓето кои доаѓаат на концертот на влезот. Фановите објавија клип од концертот каде пејачката фрла шишиња со вода во толпата. Пејачката во следната изјава рече дека Ана Клара починала пред почетокот на концертот.

По смртта на Ана Клара, Тејлор Свифт на Инстаграм изрази сочувство до семејството и неверување дека ваква трагедија се случила пред почетокот на концертот.

Во петокот вечерта во Рио беше 37 степени Целзиусови, но бразилскиот печат објави дека се чувствувало како 45 степени во градот.

По смртта на Ана Клара, Тејлор Свифт на Инстаграм изрази сочувство до семејството и неверување дека ваква трагедија се случила пред почетокот на концертот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.