Категорија: Мода и убавина
Мода и убавина 18.11.23 | 09:19

„Баленсијага“ промовира здолништа со облик на пешкир – цената им е 850 евра

Модниот бренд „Баленсијага“, во новата колекција за пролет 2024 година претстави здолништа што личат на крпи. Цената на ова необично парче облека е 925 долари (околу 853...

Мода и убавина 09.11.23 | 14:28

„Заспаните убавици: Повторното будење на модата“ – Мет Гала ја најави темата за 2024

Мет Гала, која според многумина е најважниот моден настан, се одржува секоја година во Њујорк и ги собира најголемите ѕвезди од светот на модата, филмот, музиката и уметноста....

Мода и убавина 07.11.23 | 11:00

„PROTOTYPE_” изложба која го редефинира модниот дизајн, уметноста и музиката

Битолската културна сцена, оваа есен заживеа  со енергичната и иновативна изложба „PROTOTYPE__“ поставена во Центарот за култура. Овој динамичен настан беше заеднички...

Мода и убавина 03.11.23 | 15:23

Викторија Бекам го откри својот детален план за исхрана: Една намирница доминира

Јас сум флексибилна кога станува збор за храната, бидејќи Дејвид и јас сме многу социјални и сакаме да јадеме надвор во ресторани. Кога јадам, ги гледам промените на...

Мода и убавина 23.10.23 | 19:21

Вечна класика: 10 женски парфеми кои никогаш нема да излезат од мода

Постојат некои парфеми кои се вечни, кои се спротивставуваат на сите трендови, за кои времето не може ништо и кои жените секогаш со задоволство ќе ги носат. Ова е листа...

Мода и убавина 18.10.23 | 10:26

26 занаетчии со рачно изработени уникатни производи ќе се претстават на Есенскиот базар

Утре (19 октомври), со почеток во 10 часот се отвора голем „Есенски базар“. На настанот ќе земат учество 26 индивидуалци –  занаетчии. Деликатно направениот избор на современи...

Мода и убавина 15.10.23 | 22:02

Хајди Клум објави фотографии од младоста: Не е русокоса

Манекенката Хајди Клум (50) на својот Инстаграм профил објави фотографии од младоста, односно од тинејџерските денови. Како што наведе во својата објава, нејзината мајка...

Мода и убавина 13.10.23 | 23:00

Прва спортистка што ја доби наградата „Модна икона“: Серена Вилијамс со ново признание

Една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс (42) повторно ќе испише историја, овојпат не спортската. Според Советот на модни дизајнери на Америка, поранешната...

Мода и убавина 10.10.23 | 10:20

Есенски базар со учество на 24 уметници

Од 19 до 22 октомври, во организација на Скопје Сити Мол ќе биде реализиран „Есенски базар“ на кој ќе земат учество 24 индивидуалци „artisans“ – уметници. Деликатно направен...

Мода и убавина 07.10.23 | 12:05

Улогата на заедницата во свесниот дизајн

Во дигитална ера во која уметничките граници постојано се редефинираат, ретко е да се сретне уметник кој со толкава префинетост поминува низ сферите на науката и уметноста....

Мода и убавина 06.10.23 | 09:36

Тамара плени со грациозноста: Сопругата на Вучиќ е во Скопје

Во организација на првата дама Елизабета Георгиевска се одржува регионалната конференција на високо ниво „Моќта на изборот: Остварувајќи телесна автономија кај жени...

Мода и убавина 05.10.23 | 14:15

Маските за коса од јајца се стар рецепт што го користат жените за нега на коса

Маските за коса од јајца се стар рецепт што го користат жените за нега на коса, а популарноста на овој третман не е намалена ниту денес. Јајцата се лесно достапни намирници,...

Мода и убавина 03.10.23 | 12:05

Како да го нема: Ким Кардашијан во градник од 18.000 долари

Ријалити ѕвездата позираше во спалната соба во темница, а провокативните фотографии брзо собраа два милиони лајкови. Ким Кардашијан објави слики на кои позира во минијатурен...

Мода и убавина 02.10.23 | 17:04

Познати македонски и балкански дизајнери учествуваа на Скопскиот моден фестивал

Познати македонски и балкански дизјанери учестуваа на Скопскиот моден фестивал кој заврши викендов, а се организираше во партнерство со Државна Лотарија. Скопски моден...

Мода и убавина 29.09.23 | 11:39

Почна 27. издание на Моден викенд Скопје, во фокусот е одржливата мода и иновативниот дизајн

Со ревијата на Аника Илоска која го одбележа своето деби со „Перениал“ и колекцијата „Capsule 03“ синоќа во комплексот „Урбан граден“ во скопски Аеродром почна 27. издание...

Мода и убавина 28.09.23 | 10:32

Елена Лука со новата колекција „Сербез“ ја отвара третата сезона на Скопски моден фестивал

„Вклучи се за среќа!“ е слоганот на годинешната манифестација во партнерство со Државна Лотарија, која од денес (28.09) до сабота (30.09) ќе се одржува во ноќниот клуб PURE....

Мода и убавина 28.09.23 | 09:54

Почнува 27. издание на Моден викенд Скопје

„Улогата на заедницата во свесен дизајн и мода“ е темата на годинашното 27. издание на Моден викенд во Скопје (FWSK) кој започнува денеска и ќе трае до 30 септември. Како...

Мода и убавина 27.09.23 | 22:14

Хајди Клум покажа како изгледа вистинскиот гламур на црвениот тепих

Поранешниот модел Хејди Клум покажа како изгледа вистински гламур на црвениот тепих. Таа за снимањето на реалното шоу „Америка има талент“ носеше елегантен црвен...

Мода и убавина 26.09.23 | 11:54

Таа е кралица на стилот: Тврди дека е просечна жена, а со новата фотографија го „сруши“ Инстаграм

Модната дизајнерка и една од најпознатите жени во светот Викторија Бекам со својата објава привлече големо внимание и ја информираше јавноста за својот нов проект. Познатата...

Мода и убавина 21.09.23 | 16:57

„Улогата на заедницата во свесен дизајн и мода“ е слоганот на 27. издание на Моден викенд Скопје

Големиот моден викенд во Скопје (FWSK), традиционално доаѓа во својот термин на стартот на есента, што ќе значи уште едно надминување на конвенционалните граници на стилот....