Категорија: Ракомет
Ракомет 15.11.23 | 10:31

Учи, читај книги, ќе бидеш попаметен и на теренот, сè друго води во пијанство, дрога, растурени бракови

Учи, прочитај книга, заврши факултет, ќе бидеш попаметен играч на теренот. Тоа е сигурно. Ако тоа не го направиш, ако не се школуваш, еден ден, кога ќе заврши кариерата,...

Ракомет 14.11.23 | 17:47

Филип Кузмановски се врати во Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен репрезентативец и голгетер Филип Кузмановски (27) се врати и повторно ќе настапува во матичниот клуб Еурофарм Пелистер. Управата на клубот соопшти...

Ракомет 13.11.23 | 14:46

РК Алкалоид утре има со Силкеборг во Лигата на Европа, да им дадеме поддршка

ренерот на македонскиот ракометен вицепрвак Алкалоид, Кирил Лазаров, очекува многу тежок натпревар утре со Силкеборг во 3. коло од Европската лига. – Самото тоа што...

Ракомет 04.11.23 | 21:42

Кузманоски ќе паузира најмалку седум меча поради фрактура на прстот

Македонскиот репрезентативец Цветан Кузманоски доживеа голем пех на првиот пријателски натпревар против Грција во Солун и се повреди, па го чека подолга пауза. Играчот...

Ракомет 04.11.23 | 19:18

Македонија ја совлада Грција во вториот пријателски меч

Македонските ракометари ја победија Грција со гол разлика (23-22) во вториот контролен натпревар кој се одигра во Солун. По нерешениот резултат од првиот меч, во вториот...

Ракомет 01.11.23 | 13:15

За грчкиот селектор Грција игра против Скопје

Грчкиот селектор на ракометната репрезентација  Јоргос Заравинас во пресрет на пријателските натпревари со Македонија ја навреди нашата држава.Тој изјави дека Грција...

Ракомет 26.10.23 | 11:04

На Еурофарм не му оди ни со новиот тренер

Ракометарите на Еурофарм Пелистер не успеаја да направат изненадување во шестото коло од европската Лига на шампионите и загубија со 24:21 од полски Келце. Битолчани...

Ракомет 25.10.23 | 13:59

Maкедонските ракометари ќе играат против Грција, еве во кој состав

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави списокот со повикани играчи за претстојните натпревари со Грција. На списокот на...

Ракомет 24.10.23 | 20:25

Бранко Ангеловски нов тренер на Еурофарм Пелистер

Поранешниот ракометен репрезентативец Бранко Ангелковски избран е за нов тренер на РК Еурофарм Пелистер и утревечер ќе го предводи тимот на битолчани на средба со...

Ракомет 22.10.23 | 22:17

Еурофарм Пелистер победи, Вардар славеше во Битола

Еурофарм Пелистер со 29-25 го доби денешното дерби против Вардар, но со тој резултат не ја анулира негативата со која се врати од Скопје на почетокот од сезоната кога црвено-црните...

Ракомет 22.10.23 | 22:11

ЗНМ со осуда за паролата на „Чкембари“ за коментаторот на МТВ

На иницијатива на Секцијата на спортски новинари која е дел од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), остро се реагира на вулгарното однесување на дел од навивачите...

Ракомет 20.10.23 | 16:04

Дербито во Битола сепак ќе се игра во недела

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево го објави распоредот за натпреварите од претстојното 8. коло во машката Суперлига во кое нема измени во програмата...

Ракомет 19.10.23 | 21:59

Вардар бара одложување на дербито со Пелистер

Причината е масовна вироза која го зафатила клубот и од која биле заразени 15 луѓе во тимот и стручниот штаб. „Почитувани, Би сакале да Ве известиме дека во моментов,...

Ракомет 18.10.23 | 09:13

Лазаров незадоволен од поразот на Алкалоид

Тренерот на Алкалоид, Кирил Лазаров, причината за синоќешниот пораз од Војводина во 1.коло од Лигата на Европа, ја гледа во многуте промашени шанси за гол. Македонскиот...

Ракомет 17.10.23 | 22:38

Алкалоид загуби од Војводина на дебито во Лигата на Европа

Македонскиот ракометен вицешампион Алкалоид со пораз дебитира на европската сцена. Избраниците на тренерот Кирил Лазаров, вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје...

Ракомет 16.10.23 | 14:26

Утре сите навиваме за РК Алкалоид

Македонскиот ракометен вицешампион Алкалоид утре ќе дебитира на европската сцена. Во првото коло од групната фаза во Лигата на Европа, Алкалоид ќе се соочи со српскиот...

Ракомет 15.10.23 | 18:38

Македонските ракометарки забележаа важна победа на гостувањето кај Литванија

Македонската женска ракометна репрезентација направи голем исчекор кон пласман на Европското првенство 2024, откако денес забележа значајна победа на гостувањето кај...

Ракомет 18.09.23 | 12:53

Почина поранешен ракометар на Бутел на 40 години

„Брз Центар“ објави дека поранешниот руски ракометар Алексеј Григорјев почина по тешко боледување на 40-годишна возраст. Григорјев во текот на кариерата играше за...

Ракомет 17.09.23 | 22:30

Чкембарите се појавија на неколку секунди во „Јане Сандански“- еве како си поминаа

Навивачите на Еурофарм Пелистер вечерва не беа на трибините во „Јане Сандански“ на мечот со Вардар.Тоа најеверојатно е направено од безбедносни причини. Сепак на почетекот...

Ракомет 17.09.23 | 21:29

Томовски сам го победи Еурофарм Пелистер

Вардар го совлада Еурофарм Пелистер ( 30-25) во меч од домашното првенство. Вардар ја имаше инцијативата во целиот меч додека гостите како повеќе да мислеа на мечевите...