Категорија: Сервиси
Сервиси 18.11.23 | 14:56

Од 8 часот утрово во Кисела Вода нема струја, граѓаните се сомневаат во рестрикции, а центарот за корисници на ЕВН недостапен

Од 8 часот утрово корисници на ЕВН пријавуваат дека на различни локации во Кисела Вода нема струја. Првичниот одговор што го добиле граѓаните утрото е дека станува збор...

Сервиси 17.11.23 | 22:17

Вардар порибен со 560 кг. подмладок од крап

Денес во соработка со Град Скопје, друштвото РИБАР 2011 изврши порибување на реката Вардар со 560 кг подмладок од крап со просечна тежина од 500-800 грама. -Се замолуваат рекреативните...

Сервиси 17.11.23 | 21:45

Викендов облачно и студено време

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со засилен, повремено силен северен ветер (над 80 км/час). На повисоките места и на планините ќе има слаби локални врнежи...

Сервиси 17.11.23 | 13:43

Пунктот за промена на лични документи без закажување во ПС „Пролет” ќе работи и сабота и недела

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека пунктот за промена на лични документи без закажување во Полициската станица „Пролет” во Скопје ќе...

Сервиси 17.11.23 | 12:26

Ни доаѓа снегот: Подгответе се, утре наутро ќе се разбудиме во студ

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со засилен, повремено силен северен ветер (над 80 км/час). На повисоките места и на планините ќе има слаби локални врнежи...

Сервиси 17.11.23 | 12:21

Викендов студ и ветар

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со засилен, повремено силен северен ветер (над 80 км/час). На повисоките места и на планините ќе има слаби локални врнежи...

Сервиси 17.11.23 | 08:58

Облачно и ветровито, попладне дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од...

Сервиси 16.11.23 | 17:51

МТСП: На 29 ноември скратено работно време за вработените во државната и јавната администрација, 30 ноември-неработен ден

Врз основа на заклучоците донесени  на 199 седница на Владата на Република Македонија, одржана на 14.11.2023 година , Министерството за труд и социјална политика...

Сервиси 16.11.23 | 14:18

МТСП: Четврток неработен ден, а среда скратено работно време за државната и јавната администрација во Скопје

Сите вработени во државната и јавната администрација на територијата на градот Скопје на 29-ти ноември (среда) ќе работат со скратено работно време до 12:00 часот, а 30-ти...

Сервиси 15.11.23 | 11:45

Од петок постудено со дожд и снег

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а попладне под влијание на нов влажен и студен бран ќе има врнежи од дожд, пообилни...

Сервиси 15.11.23 | 10:09

Овие делови од Скопје денеска без вода

Од ЈП Водовод и канализација-Скопје известуваат дека денеска поради изведување на водоводен приклучок ф-200 мм на ул. Индустриска 1/25, прекинато водоснабдување ќе имаат...

Сервиси 15.11.23 | 08:59

Претпладне магла, попладне дожд

Претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со утринска магла по одделни котлини. Попладне и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен,...

Сервиси 15.11.23 | 08:56

Денеска дожд и до 20 степени, УХМР најави кога доаѓа заладување

Претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со утринска магла по одделни котлини. Попладне и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен,...

Сервиси 15.11.23 | 08:45

Од денеска задолжително поседување зимска опрема во возилата

Од денеска година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска...

Сервиси 14.11.23 | 08:40

Ден на светите Козма и Дамјан, ако сте верник има една работа со која може да им помогнете на болните

Православните христијани денеска слават Свети маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем...

Сервиси 14.11.23 | 08:27

Сончево и релативно топло, температура до 21 степен

Времето ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена локална облачност. По одделни котлини ќе има утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен...

Сервиси 13.11.23 | 11:58

Топло време и утринска магла во следните два дена, од среда дожд

Во следните два дена ќе се задржи релативно топло време со појава на утринска магла во одделни котлини. Локални врнежи од дожд ќе има во попладневните и вечерните часови...

Сервиси 13.11.23 | 08:50

Скопје денеска ќе биде заглавено,тргнете порано на работа

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска и утре, поради посета на делегација предводена од претседателот на Народното собрание на Република Бугарија,...

Сервиси 13.11.23 | 08:40

По дождот ни доаѓа сонце, температури до 19 степени

Синоптичарите за денеска најавуваат сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура...

Сервиси 12.11.23 | 09:40

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради меѓународна ноќна атлетска трка

МВР информира дека денеска, од 16.30 часот, ќе има посебен режим на сообраќајот по улиците во централното подрачје во Скопје, поради одржување на меѓународна ноќна атлетска...