Категорија: Кошарка
Кошарка 18.11.23 | 10:41

Јокиќ забележа трипл-дабл и личен рекорд во асистенции, но Денвер загуби

Центарот на Денвер, Никола Јокиќ го постигна својот петти трипл-дабл сезонава, но неговата екипа загуби од Њу Орлеанс со 115:110. Јокиќ имаше учинок од 26 поени, 16 скока и...

Кошарка 17.11.23 | 15:27

Семејството на Пеџа Стојаковиќ одбило да му продаде куќа на Албанец за 450.000 марки

Прославениот српски кошаркар Предраг Стојаковиќ имал тешко детство и оти со неговите родители бил принуден неколкупати да се сели поради војните во поранешна Југославија. Неговиот...

Кошарка 11.11.23 | 19:03

Влезот во музејот на Леброн ќе чини 23 долари

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс кој годинава влезе во својата 21 сезоната во НБА лигата, ќе отвори сопствен музеј во родниот град Акрон, во американската...

Кошарка 07.11.23 | 10:20

Голден Стејт домаќин на Ол-стар викендот во 2025

За домаќин на Ол – стар викендот во 2025 година е избран НБА лигашот Голден Стејт вориорс, што значи дека 74. издание на натпреварот меѓу најдобрите кошаркари во светот...

Кошарка 02.11.23 | 16:33

Антиќ се потпиша и го поддржа Вучиќ на изборите во Србија

Претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Перо Антиќ се вклучи во изборната кампања во Србија и ја поддржа листата на „Српската напредна странка“ на...

Кошарка 02.11.23 | 13:03

Бугарски кошаркари се повлекоа од мечот со Македонија затоа што губеа

Бугарската кошаркарска репрезентација се повлече од мечот со Македонија затоа што беа премногу слаби и губеа.Во салата „Кале“ се играше турнир за кошаркари до 16 години...

Кошарка 31.10.23 | 10:11

Харден пак ќе менува клуб

Раководствата на Лос Анџелес клиперс и на Филаделфија се договорија за трејд во кој ќе биде вклучен и Џејмс Харден, објави инсајдерот на „ESPN“, Адријан Војнаровски. Заедно...

Кошарка 25.10.23 | 21:40

Стигнаа казните за инцидентот на Декози со Стојановски

Комесарот за натпреварување при Кошаркарската федерација на Македонија донесе одлука да го суспендира играчот на Работнички Квентон Декози поради удар на Дамјан Стојановски...

Кошарка 22.10.23 | 12:01

Гркот Јанис Сферопулос е нов тренер на кошаркарите на Црвена звезда

Грчкиот тренер Јанис Сферопулос е нов тренер на кошаркарскиот клуб Црвена звезда. Од српскиот клуб го промовираа Сферопулос како наследник на Душко Ивановиќ, кому...

Кошарка 21.10.23 | 21:43

МЗТ Скопје Аеродром го совлада Работнички – деветта победа по ред во пресметките со вечниот ривал

Првото големо „вечно дерби“ во новата сезона се играше во „Кале“, каде според праксата во последно време, натпреварот во еден момент беше и во прекин поради факелите...

Кошарка 21.10.23 | 21:40

Црвена ѕвезда го отпушти Душко Ивановиќ

Раководството на белградскиот кошаркарски гигант Црвена ѕвезда вечерва му даде отказ на тренерот Душко Ивановиќ. Прекинот на разделбата со црногорскиот кошаркарски...

Кошарка 19.10.23 | 09:13

Лас Вегас ја освои женската НБА лига

Кошаркарките на Лас Вегас го победија тимот на Њујорк со 70:69 ноќеска во четвртиот натпревар од финалната серија на плејофот на ВНБА. Лас Вегас со вкупни 3:1 ја доби финалната...

Кошарка 18.10.23 | 16:27

Над 700 полицајци ќе ги чуваат кошаркарите на Макаби во Шпанија

Повеќе од 700 полицајци ќе бидат распоредени вечерва на натпреварот од кошаркарската Евролига меѓу домаќинот Валенсија и Макаби Тел Авив, соопштија шпанските власти. Бидејќи...

Естрада Кошарка 16.10.23 | 11:30

Перо Антиќ за врската со Катерина Ивановска: Секој прави грешки во животот

Перо Антиќ на почетокот од годината ја раскина врската со манекенката Катарина Ивановска, па за тоа проговори малку повеќе во емисијата „Жешко столче“. Цеца првпат...

Кошарка 05.10.23 | 18:01

Почнува новата сезона во Евролигата

Денеска почнува новата сезона во кошаркарската Евролига, во која 18 екипи ќе се борат за место на завршниот турнир во Берлин. Сезоната ќе б иде отворена во белградската...

Кошарка 03.10.23 | 10:48

„Нешто посилно од мене“: Се снима филм за Дражен Петровиќ

Во Шибеник почна снимањето на филмот за еден од најдобрите кошаркари на овие простори Дражен Петровиќ.Филмот ќе ги опфати неговите почетоци, па преку Цибона, Реал Мадрид...

Кошарка 02.10.23 | 22:31

Дебакл на Работнички во 1. коло од квалификациите за ФИБА Европа

Поранешниот шампион на Македонија, Работнички доживеа тежок пораз во првото коло од квалификациите за ФИБА Европа купот. Во дуелот со можеби најголемиот ривал за првото...

Кошарка 01.10.23 | 15:19

Легендата Спанулис ќе биде нов селектор на Грција

Еден од најдобрите грчки кошаркари на сите времиња Василис Спанулис ќе биде назначен за нов селектор на репрезентацијата на Грција, јавија денеска медиумите во Атина. Според...

Кошарка 29.09.23 | 08:14

Најголемиот: Дресoт на Вилт Чембрлен продаден за 4.9 милиони долари

Дрес на Лос Анџелес лејкерс, кој легендарниот кошаркар Вилт Чембрлен, го носеше во НБА финалната серија во 1972 година, е продаден на аукција за 4.9 милиони долари, соопшти...

Кошарка 28.09.23 | 20:55

Така се сака клуб: КК Партизан ги распродаде сите сезонски билети

Српскиот кошаркарски клуб Партизан за претстојната сезона продаде вкупно 16.124 сезонски билети и од тоа инкасираше рекордни 5.8 милиони евра, соопшти денеска клупското...