Категорија: Останати спортови
Останати спортови 18.11.23 | 19:37

Синер го победи Медведев и ќе игра за титулата во Торино

Италијанскиот тенисер, Јаник Синер е првиот патник во финалето на АТП завршниот турнир што се игра во Торино. Во денешното полуфинале Синер успеа да го надигра Данил...

Останати спортови 18.11.23 | 11:41

Тренерот Арсовски реагира: На подготовките за СП испративме максимално подготвени каратисти, а на турнирот тие се појавија демотивирани и во екстремно лоша форма

Жарко Арсовски, еден од тренерите на најтрофејниот каратист во Македонија, Емил Павлов и еден од тренерите на карате клубот Штип, реагира на слабите настапи на македонските...

Останати спортови 17.11.23 | 11:31

Како на улиците во Скопје: Шахтите на Ф1 патеката во Лас Вегас не се нивелирани

Првиот слободен тренинг за Големата награда на Лас Вегас е прекинат само десет минути откако почна поради проблеми со капакот на шахта на патеката. „По инспекцискиот...

Останати спортови 17.11.23 | 11:00

Синер – новата надеж на светскиот тенис

Италијанскиот тенисер Јаник Синер го совлада на АТП Мастерсот во Торино Данецот Холгер Руне во драматичен дуел со 6-2, 5-7, 6-4 и го „повлече“ со себе во полуфиналето на...

Останати спортови 17.11.23 | 08:54

Синер одигра за Ноле

Италијанскиот тенисер, Јаник Синер ноќеска го совлада Данецот Холгер Руне (6-2, 5-7, 6-4) за прво место во „Зелената група“ на завршниот мастерс во Торино. Со тоа му помогна...

Останати спортови 16.11.23 | 19:43

Ѓоковиќ го победи Хуркач, но не е сигурен учесник во полуфиналето во Торино

Најдобриот тенисер на сите времиња, Новак Ѓоковиќ, го победи Полјакот Хуберт Хуркач во меч од 3. коло на завршниот АТП турнир во Торино. Во меч што траеше 2 часа и 6 минути,...

Останати спортови 15.11.23 | 10:14

Ноле загуби синоќа, но сепак може да го освои завршниот Мастерс

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го пофали Италијанецот Јаник Синер од кого вчеравечер загуби со 2:1 во меч од зелената група на завршниот АТП турнир во Торино. Мислам...

Останати спортови 14.11.23 | 15:15

Oва Ферари вреди 50 милиони долари

Луксузно возило „Ферари 250 ГТО“ од 1962 година беше продадено синоќа на аукција во „Сотби’с“ во Њујорк, САД, за 51,7 милиони долари. Официјално, ова е вториот најскап...

Останати спортови 14.11.23 | 08:48

ЕП: Двојна победа на македонските шаховски репрезентации

Третото коло на Европското екипно првенство во шах беше успешно за македонските репрезентации, откако шахистите синоќа ја совладаа селекцијата на Фарските Острови,...

Останати спортови 13.11.23 | 08:39

Ноле играше до после полноќ за гарантирано прво место оваа година

Новак Ѓоковиќ го победи Холгер Руне во првото коло од групната фаза на Завршниот АТП турнир со 2:1, по сетови 7:6 (4), 6:7 (1) и  6:3. По оваа победа, 36-годишниот Србин си го загарантира...

Останати спортови 11.11.23 | 10:55

Ѓорческа обезбеди четвртфинале на фјучерсот во Ираклион

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше денеска во четвртфиналето на фјучерсот во грчкиот град Ираклион, откако во второто коло ја победи Шпанката Андреа...

Останати спортови 10.11.23 | 09:23

Евгениј Поп Ацев е избран за член на „Куќата на славните за маратонско пливање“

Еден од најдобрите пливачи во историјата на Македонија, Евгениј Поп Ацев е избран за член во „Куќата на славните за маратонско пливање“. „Најголема чест и привилегија...

Останати спортови 08.11.23 | 19:15

Ретко кој се осмелува да влезе во ринг со Валерија

Во последните неколку години има голема експанзија на американското борење, спорт кој е многу популарен во оваа земја и кој привлекува се повеќе гледачи и спортисти. Последна...

Останати спортови 07.11.23 | 10:57

На журката дојде и Навас: Ноле ја прослави победата на Мастерсот во Париз

Новак Ѓоковиќ со свечена вечера ја прослави победата на Мастерсот.Журката се одржа во елитен ресторан во Париз а на забавата покрај неговиот тим дојде и голманот Кејлор...

Останати спортови 06.11.23 | 15:50

Бугарски солзи: Димитров плачеше по поразот од Ноле

Григор Димитров не можеше да ги сокрие солзите по поразот од Новак Ѓоковиќ на Мастерсот во Париз. Популарниот Гришко сепак беше искрен дека Ноле е на друго ниво. Во еден...

Останати спортови 06.11.23 | 15:28

Се гордеам со тебе-му напиша бившата на Димитров

Григор Димитров тагува по поразот во Париз од Новак Ѓоковиќ. Тој се бореше но Ноле едноставно е од друга планета како што и самиот призна. Григор прими многу пораки со...

Останати спортови 05.11.23 | 21:04

Верстапен победи во трката за Големата награда на Бразил

Макс Верстапен приреди извонредно шоу на трката за Големата награда на Формула 1 на Бразил стигајќи до 17. победа сезонава. Второто место го освои Норис од Мекларен и...

Останати спортови 05.11.23 | 17:19

Ѓоковиќ по седми пат го освои Париз, триумфира на турнирот од серијата Мастерс 1000

Новак Ѓоковиќ триумфира на турнирот од серијата Мастерс 1000 кој се игра во Париз откако во финалето го совлада Бугаринот Григор Димитров. Ова воедно е седми триумф на...

Останати спортови 05.11.23 | 14:59

Таеквондистите на Бутел најдобри на „Корио Опен 2023“

Натпреварувачите од таеквондо клубот „Бутел“ се најуспешни на традиционалниот меѓународен турнир „Корио Опен“, што овој викенд по четврти пат се одржа во Скопје. Во...

Останати спортови 04.11.23 | 22:35

Иџе со нов пехар – за европската шампионска титула!

Игор Стефановски – Иџе доби ново признание вечерва во Брага, Португалија. Светската автомобилистичка асоцијација (ФИА) вечерва ја одржа церемонијата на врачување на...