Категорија: Скопје
Скопје 18.11.23 | 14:25

На „Рекорд“ падна цел блок од фасада, две деца со трчање се спасија

Во сторгиот центар на градот, на потегот познат како „Рекорд“ утринава падна цел блок од фасадата на зградата. Очевидци раскажуваат дека токму во тој момент две дечиња...

Скопје 18.11.23 | 09:25

Арсовска домаќин на 150 свои колеги: Во Скопје има самит на Глобалниот парламент на градоначалници

Во Скопје денеска се одржува самит на Глобалниот парламент на градоначалници 2023. Тема на самитот, на кој е најавено присуство на околу 150 градоначалници од целиот свет,...

Скопје 17.11.23 | 15:11

Мицкоски: СДСМ ветуваше нов студентски град во Скопје, но и по 6 години на власт нема ништо од ветеното

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска при теренската акција на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Струмица во Банско во рамки на кампањата „Важно е! Од тебе зависат...

Скопје 17.11.23 | 14:41

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека утре со почеток од 12.00 до 13.00 часот поради најавен протест на булевар „Илинден“ пред Влада на Република Македонија,...

Скопје 17.11.23 | 09:58

Утре блокада на патот кон Драчево, ќе протестираат родителите на децата од ООУ „Његош“

Иницијативниот одбор на родители на ученици од ООУ „Његош“ од Јурумлери во знак на незадоволство од одлуката на министерот за образование и наука Јетон Шакири за одземање...

Скопје 16.11.23 | 15:04

Тунелот под „Лимак“ речиси готов, но колку долго ќе чекаме на кружните текови од Градот не се знае

Инвеститорите од „Лимак“ според договореното со Град Скопје ја изградија подземната сообраќајница под мултифункционалниот комплекс „Diamond of Skopje“, но ништо не е мрднато...

Скопје 15.11.23 | 13:19

Нема салмонела во храната која ја јаделе учениците во Карпош, изворот на заразата дополнително ќе се утврдува, велат од АХВ

Нема салмонела во храната која ја јаделе учениците во основните училишта во скопската општина Карпош, изворот на заразата дополнително ќе се утврдува, соопштија од...

Скопје 15.11.23 | 09:57

Oд денес целосен бојкот на наставата во ООУ „Његош“, а во сабота блокирање на регионалниот пат

Иницијативниот одбор на родители на ученици од ООУ Његош по вчерашната изјава на министерот за образование и наука Јетон Шакири дека започнал постапка за одземање...

Скопје 15.11.23 | 09:38

Внимавајте: Расфрлан е отров во Тафталиџе

Регионалниот ЦУК Скопје, известува дека од Единствениот број за итни случаи Е-112 добиле информација дека на крстосницата на ул. „Варшавска“ со Бул. „8ми Септември“,...

Скопје 14.11.23 | 20:55

Владата даде поддршка за проектот „Воведување брз автобуски превоз во Скопје“

Владата на денешната седница, на предлог на Министерството за транспорт и врски, ја разгледа и усвои Информацијата во врска со продолжување на постапката за реализација...

Скопје 14.11.23 | 19:59

Да се почитува минатото на Скопје, бидејќи тоа е трезорот кој што го ткае и го сочинува ткивото на градот

Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во рамки на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје – 13 Ноември организираше мултимедијален настан во Јавна соба (Public Room). Настанот...

Скопје 14.11.23 | 15:22

Славески: Арсовска ќе добие тужба за клевета затоа што ме обвини за фалсификување потписи

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески најави тужба за клевета против градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Арсовска за време на денешната...

Скопје 13.11.23 | 18:20

Шамбевски: Скопје по 79 години повторно е окупирано, овојпат од сопствената Влада и градоначалник кои ја уништуваат државата и градот

На денешен ден пред 79 години Скопје е ослободено од фашистичката окупација. За Скопје да стане слободно 426 борци го дадоа својот живот. На вакви денови кога ги славиме...

Скопје 13.11.23 | 09:09

Шилегов: Две години Скопје стои во место, намерно беше закочен проектот за нов транспорт- БРТ

Членот на Извршниот одбор на СДСМ Петре Шилегов за вестите на Сител телевизија истакна дека Скопје загуби две години, поради неподготвеноста и непознавањето на материјата...

Скопје 13.11.23 | 09:04

Работилници за основци во рамки на „Денови на европско Скопје 2023 година“

Во рамки на манифестацијата „Денови на европско Скопје 2023“, во организација на Дирекцијата за култура и уметност на градот, по повод празникот 13 Ноември, Денот на слободување...

Скопје 13.11.23 | 08:26

Скопје денеска одбележува 79 години од Денот на ослободувањето

Скопје денеска одбележува 79 години од Денот на ослободувањето во Втората светска војна. Делегации од институции и организации ќе оддадат почит и ќе положат цвеќе на...

Скопје 12.11.23 | 22:10

Не тргнувајте со возило: Утре цело Скопје ќе биде блокирано, еве зошто

Министерството за внатрешни работи информира дека утре и задутре, поради посета на делегација предводена од претседателот на Народното собрание на Република Бугарија,...

Скопје 12.11.23 | 15:20

В понеделник и вторник Центарот блокиран за сообраќај, доаѓа претседателот на бугарското собрание

Министерството за внатрешни работи информира дека утре и задутре, поради посета на делегација предводена од претседателот на Народното собрание на Република Бугарија,...

Скопје 11.11.23 | 16:37

Поранешен вработен во МВР мамел граѓани дека ќе изврши отуѓување на државно земјиште на Општина Бутел

Од Општина Бутел информираат дека градоначалникот Дарко Костовски поседува информации дека лицето Николче К. (поранешен вработен во МВР на РМ) со лажни документи и...

Скопје 11.11.23 | 11:10

Весникот „Вечер“ прославува 60-годишен јубилеј

На денешен ден пред 60 години, од печатницата на тогашниот НИП „Нова Македонија“, излезе првиот вечерен дневен весник „Вечер“. На 11 ноември 1963 година група од триесетина...