Категорија: Патувања
Патувања 17.11.23 | 19:39

АППТ: Резултатите на Отворениот Балкан се видливи на полето од туризмот

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и оваа година има значајна улога во презентација на македонските туристички потенцијали на саемот “Винска Визија на...

Патувања 12.11.23 | 22:28

Вадете ланците од гаража: Почнува задолжителната зимска опрема во возилата

Од среда – 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседувате пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото. Полицијата...

Патувања 10.11.23 | 21:27

Глечерите на Гренланд се топат сѐ побрзо, посетете ги што побрзо

Глобалното затоплување петкратно ја зголеми стапката на топење на глечерите на Гренланд во последните 20 години, соопштија научниците од Универзитетот во Копенхаген. Топењето...

Патувања 07.11.23 | 21:52

Проверете: Колку километри може да извозите на резерва, во зависност од марката автомобил

Кога ќе ви се запали ламбичката за гориво, време е да размислите каде ќе наполните гориво наскоро. За да го одржите сигурното и безбедно возење, може да го примените правилото...

Патувања 04.11.23 | 12:00

На прво место е локација од нашето соседство: „Нејшнал џиографик“ ги препорачува „најкул“ дестинациите за 2024 година

Со оглед на тоа дека 2024 година е „пред портите“, туристичките списанија и агенции веќе ги истакнуваат новите препораки за патувања. Така, и „Нејшнал џиографик“ (National...

Патувања 25.10.23 | 09:59

Амстердам воведува брутално висок данок за престој

На посетителите во Амстердам ќе им се наплаќа највисоката туристичка такса во Европа од 2024 година, во обид да се намали хаосот во градот и ефектите од масовниот туризам. Зголемувањето...

Патувања 24.10.23 | 23:05

Дејли Мејл со прекрасна репортажа за Охрид: Tри комплетни оброци и шише каберне совињон за само 56 фунти

Охрид во Македонија не нуди само фанцинантна историја туку и прекрасни вина и одличен квалитет за парите. Откако и ветив на мајка ми дека ќе ја почестам вечера...

Патувања 22.10.23 | 09:44

По убавината на жените од Бања Лука може да се споредуваат само некои градови: Прошетка низ градот на Врбас под тврдината Кастел

Потеклото и значењето на името на градот Бања Лука е познато повеќе од пет векови, но се уште предизвикува полемики и недоумици. Според некои филозофи, Бања Лука е име...

Патувања 20.10.23 | 20:05

Најдолгата пешачка патека на Шар Планина повторно е обележана, има и нови патокази и вертикална сигнализација

Со поставување на вертикалниот и хоризонталниот сигнализациски систем, изминатиов месец се изврши ремаркирање на патеката наречена High Scardus Trail на Шар Планина, во делот...

Патувања 19.10.23 | 08:44

Албански и грчки радио станици грмат длабоко низ Македонија

Ако Македонец или пак странец со своето возило го пушти радио приемникот ќе се запраша дали е во Македонија или пак во некоја соседна земја. Грчки и албански радио станици...

Патувања 07.10.23 | 10:45

Португалија e водечка туристичка дестинација во Европа за 2023 година

Португалија e прогласена за „Водечка европска дестинација 2023“ на 30. церемонија на Светските награди за патувања (WTA), што се одржа во Батуми, Грузија. Португалија освои...

Патувања 06.10.23 | 19:07

Јаневски: Туризмот како никогаш до сега е потребен на државните економии на земјите од Балканот

На регионалната конференција за туризам под наслов “CHECK IN” која се одржува во градот Требиње на 5 и 6 октомври ќе се обработат преку дискусии новите трендови во туристичката...

Патувања 27.09.23 | 10:53

На 100 километри се наоѓа најтоплата бања во Европа- таму се лекувале и кралеви

На само 100 километри од Скопје се наоѓа најтоплата термална вода во Европа, а температурата на водата варира од 80 до дури 110 Целзиусови степени. Во оваа бања има десетици...

Патувања 23.09.23 | 13:13

Летово во Дојран се остварени околу 100 илјади ноќевања, наплатата на туристичката такса незадоволителна

На крајот на оваа туристичка сезона се остварени околу 100 илјади ноќевања, но точниот број не може да се утрврди бидејќи наплатата на туристичката такса не е целосно...

Патувања 22.09.23 | 22:48

Има 300 жители и брод што доаѓа еднаш во три месеци: Ова е најодалеченото населено место во светот

На овој остров нема аеродром, има само една бродска линија која го поврзува со копното, а тоа е типична „врска на долги релации“ бидејќи бродот плови еднаш на секои...

Патувања 21.09.23 | 18:41

Поскапува одморот во Грција

Грција планира значително да ја зголеми цената на таксата за престој за престој во приватно сместување и хотели, а парите од овие давачки ќе бидат насочени кон фонд...

Патувања 16.09.23 | 10:02

Ова е црногорската плажа забранета за мажи

Уникатната плажа во Улцињ во Црна Гора е специфична по тоа што на мажите им е забранет влезот од мај до октомври, а ги привлекува припадничките на понежниот пол во текот...

Патувања 14.09.23 | 11:44

Моќта на пасошот: Со македонскиот може да патувате во 124 земји без виза, словенечкиот е „најмоќен“ во регионот

Патување во странство? Кај некои пасоши тоа не е проблем, кај други е. Едните речиси никогаш не треба да се грижат за влез во странска земја, другите се соочуваат со долго...

Патувања 10.09.23 | 15:11

„Куќата на цвеќето“ во Отешево: Бајковито, магично, волшебно доживување

Ако барате „рај на земјата“, тогаш треба само да го посетите преспанското село Волкодери. А таму, на самиот влез во селото првата куќа покриена со шаренило од бои е вистински...

Балкан Патувања 07.09.23 | 14:07

Следува големо невреме во Грција: Туристите масовно ги откажуваат аранжманите!

Големо невреме се најавува во Грција во следните неколку недели.Тоа ги принуди туристите од регионот масовно да ги откажуваат аранжманите. Метеорологот Иван Ристиќ...