Категорија: Живот
Кујнски тефтер 18.11.23 | 21:41

Ова е најдобро време за ручек доколку сакате да ослабите

Кога станува збор за губење на тежината, доследноста е клучна, како и подготовката и планирањето на оброците. Дури и времето кога појадуваме, ручаме и вечераме има своја...

Астро 18.11.23 | 19:14

Наскоро пристигнува ретрограден Меркур и удира жестоко!

Меркур, планетата на логичкото расудување, тргнува во ретроградно движење во знакот Јарец на 13. декември и ќе продолжи со тоа темпо до 3. јануари 2024 година. Меркур, планетата...

Здравје 18.11.23 | 18:47

Постот од 14 часа функционира: Нè прави поенергични и помалку гладни

Постот од 14 часа може да нè направи помалку гладни, поенергични и посреќни, покажа новото истражување на истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон. Резултатите од истражувањето...

Здравје 18.11.23 | 18:31

Што треба прво да се напиете на празен стомак?

Што прво треба да се напиете на празен желудник? Доколку се напиете чаша вода не можете да згрешите, согласни се поголем дел од експертите. Како што истакнале за „Huff...

Калеидоскоп 18.11.23 | 18:18

Снежен бран и во Србија, падна снег на Златибор

Врнежи од снег и снежна вејавица ја зафати Србија, поизразито во западниот дел од земјата. Претходната ноќ падна снег во реонот на Златиборската област, а во текот на...

Технологија 18.11.23 | 18:01

Најмоќнатра ракета на Елон Маск експлодираше по само 10 минути

„Спејс Икс“ (SpaceX) денеска соопшти дека биле принудени да го активираат системот за завршување на летот за да се спречи џиновската ракета „Ѕвезден брод“ (Starship), со која...

Сервиси 18.11.23 | 14:56

Од 8 часот утрово во Кисела Вода нема струја, граѓаните се сомневаат во рестрикции, а центарот за корисници на ЕВН недостапен

Од 8 часот утрово корисници на ЕВН пријавуваат дека на различни локации во Кисела Вода нема струја. Првичниот одговор што го добиле граѓаните утрото е дека станува збор...

Здравје 18.11.23 | 14:27

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за една до две години, доколку нема опструкции

Доколку нема државни, политички и фармацевтски опструкции, вакцината против сите типови на канцер ќе биде достапна на пазарот за една до две години, вели во видео интервју...

Технологија 18.11.23 | 11:33

„Мајкрософт“ го претстави првиот чип со вештачка интелигенција

На конференција во Сиетл, компанијата „Мајкрософт“ го претстави својот прв чип со вештачка интелигенција – „Маја 100“, којшто може да се натпреварува со многу бараните...

Семејство 18.11.23 | 11:00

Сега и научно потврдено: Ако таткото пие алкохол непосредно пред зачнувањето може сериозно да му наштети на бебето

Навиките за обилно пиење алкохол кај таткото непосредно пред зачнувањето може сериозно да му наштетат на бебето, посочува ново научно истражување на Универзитетот...

Калеидоскоп 18.11.23 | 10:30

„Кралицата на Охридското Езеро“: Борбата за спас на охридската пастрмка

Покрај живописните брегови на Охридското Езеро, забрзано се одвиваат активностите во мрестилиштето Лин во Албанија, додека експертски тим се подготвува за испуштање...

Здравје 18.11.23 | 10:14

Греењето ноќе на спалната соба може да предизвика опасности по здравјето

Кога температурите наесен опаѓаат, греењето се вклучува во сите домови. Многу луѓе го оставаат греењето вклучено и ноќе, додека спијат, па некои стручњаци велат дека...

Мода и убавина 18.11.23 | 09:19

„Баленсијага“ промовира здолништа со облик на пешкир – цената им е 850 евра

Модниот бренд „Баленсијага“, во новата колекција за пролет 2024 година претстави здолништа што личат на крпи. Цената на ова необично парче облека е 925 долари (околу 853...

Живот 17.11.23 | 22:32

Tрик за суво зимско чистење на теписите за 15 минути!

Само со природни состојки и за неколку минути вашиот тепих ќе го врати својот поранешен сјај! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 лажица сол 1 лажица бикарбона *ако тепихот е поголем...

Сервиси 17.11.23 | 22:17

Вардар порибен со 560 кг. подмладок од крап

Денес во соработка со Град Скопје, друштвото РИБАР 2011 изврши порибување на реката Вардар со 560 кг подмладок од крап со просечна тежина од 500-800 грама. -Се замолуваат рекреативните...

Сервиси 17.11.23 | 21:45

Викендов облачно и студено време

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со засилен, повремено силен северен ветер (над 80 км/час). На повисоките места и на планините ќе има слаби локални врнежи...

Патувања 17.11.23 | 19:39

АППТ: Резултатите на Отворениот Балкан се видливи на полето од туризмот

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и оваа година има значајна улога во презентација на македонските туристички потенцијали на саемот “Винска Визија на...

Кариера 17.11.23 | 19:08

Битиќи: Иновативноста и креативноста се клучни за развој со додадена вредност

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи го...

Кариера 17.11.23 | 17:32

Тренчевска: Верувам во способностите на младите, архитектите на нашата иднина

„Зајакнувањето, во својата вистинска смисла, е препознавање на сопствените способности и нивно користење за да се даде позитивно влијание, не само на вашите сопствени...

Здравје 17.11.23 | 17:02

Влада: Светски ден на предвремено родените деца – 17 Ноември, за 5 пати во 5 години намалена смртноста на прематурусите во нашата држава

Денеска се одбележува Светскиот ден на предвремено родените деца – 17 Ноември. Владата на Република Македонија се приклучува кон одбележувањето на овој ден...