Категорија: Технологија
Технологија 18.11.23 | 18:01

Најмоќнатра ракета на Елон Маск експлодираше по само 10 минути

„Спејс Икс“ (SpaceX) денеска соопшти дека биле принудени да го активираат системот за завршување на летот за да се спречи џиновската ракета „Ѕвезден брод“ (Starship), со која...

Технологија 18.11.23 | 11:33

„Мајкрософт“ го претстави првиот чип со вештачка интелигенција

На конференција во Сиетл, компанијата „Мајкрософт“ го претстави својот прв чип со вештачка интелигенција – „Маја 100“, којшто може да се натпреварува со многу бараните...

Технологија 14.11.23 | 22:34

Непал го забрани „Тик-ток“

Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата во земјата бидејќи, според нив, „ги нарушува социјалната хармонија и семејните структури“. Како...

Технологија 09.11.23 | 22:45

На Венера откриени атоми на кислород, но не ист каков што дишеме

Тим астрофизичари од Германија откриле атоми на кислород на сончевата страна на атмосферата на Венера. Во тој проект, чии резултати се објавени во Nature Communications, групата...

Технологија 09.11.23 | 22:14

Робот уби работник, го помешал со гајба за зеленчук

Индустриски робот во јужнокорејска фабрика предизвикал смрт на вработен откако го помешал со кутија за зеленчук, јави државната новинска агенција Јонхап. Инцидентот...

Технологија 19.10.23 | 10:59

Твитер си од земјите на ЕУ

Илон Маск размислува да ја повлече својата платформа за социјални медиуми „Х“, порано позната како Твитер, од Европската унија, според медиумски извештај. Технолошкиот...

Технологија 18.10.23 | 19:43

Падна Фејсбук

Корисниците ширум светот објавија проблеми со Фејсбук оваа вечер. Над две илјади корисници ширум светот вечерва пријавија проблеми на платформата Downdetector. Корисниците...

Технологија 13.10.23 | 11:52

Новите автомобили во ЕУ ќе поскапат во просек за 600 евра поради данокот на јаглерод

Новата гранична такса за јаглерод во Европската унија, според проценката на американската консултантска компанија Boston Consulting Group, ќе предизвика поскапување на новите...

Технологија 07.10.23 | 11:03

„Сникер екс“ е футуристички компјутер со дизајн во облик на спортска патикa

Компанијата „Кулер мастер“ (Cooler Мaster) од Тајван неодамна го претстави „Сникер екс“ (Sneaker X) – компјутер во облик на патикa во спортски дизајн што всушност е склад за...

Технологија 05.10.23 | 22:17

Јапонски стартап развива робот од популарен цртан филм: Ќе чини три милиони долари и ќе биде висок четири и пол метри

„START-UP Tsubame Industries“ од Токио развива робот со четири тркала висок четири и пол метри кој изгледа како лик од популарната јапонска анимирана серија „Gundam“, а ќе чини три...

Технологија 05.10.23 | 21:02

Мајкрософт на суд се жали поради „нефер тактики“ што ги користи Гугл за да доминира на пазарот

Извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, изјави дека неправедните тактики што ги користи Гугл довеле до негова доминација како пребарувач, тактика која, пак,...

Технологија 03.10.23 | 20:05

Илон Маск најбогат на светот според Блумберг

Директорот на Тесла и сопственик на Х (Твитер), Илон Макс се уште е најбогат човек на светот, вредноста на неговиот имот се проценува на 232 милијарди долари, според листата...

Технологија 27.09.23 | 08:44

ЦИА ќе користи своја вештачка интелегенција

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) се подготвува да воведе во употреба функција слична на програмата OpenAI која ќе користи вештачка интелигенција за...

Технологија 26.09.23 | 23:00

Нисан за Европа ќе прави само електрични возила

Автопроизводителот „Нисан мотор ко“ објави дека сите негови нови модели за пазарот на Европа ќе бидат целосно електрични и оти во иднина се планираат само електрични...

Технологија 22.09.23 | 23:03

Иднината на батериите не е во литиумот, научниците работат на решение со вообичаени елементи

Научниците ширум светот интензивно работат на помоќни батерии. Се бараат решенија кои не мора да вклучуваат ретки метали како што се кобалт, никел, манган и литиум. Охрабрувачки...

Свет Технологија 22.09.23 | 22:33

Компанијата за мозочни чипови на Илон Маск бара луѓе со парализа за да го тестира својот експериментален уред

Компанијата на Илон Маск за имплантација на чипови во мозок „Неуралинк“ (Neuralink) соопшти дека добила одобрение од независни комисии да почне со регрутација на пациенти...

Технологија 20.09.23 | 18:18

Платформата „Х“ (Твитер) ќе воведе 118 нови емотикони

За љубителите на емотикони, „Емоџипедија“ на платформата „Х“ (Твитер) објави дека наскоро ќе има 118 нови лица на изразувањето чувства. Компанијата официјално го потврди...

Технологија 18.09.23 | 11:32

Маск ќе отвора фабрика Тесла во Турција?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на состанокот во Њујорк го повика сопственикот на компанијата Тесла, Илон Маск да отвори фабрика за автомобили...

Технологија 12.09.23 | 23:02

Ајфон 12 зрачи, Франција го забрани

Француските регулатори денеска му наложија на Епл да ја запре продажбата на Ајфон 12 поради емитување премногу електромагнетно зрачење и да ги повлече постоечките телефони. Француската...

Технологија 06.09.23 | 20:58

Се укинува опцијата „Фејзбук њуз“

Компанијата Фејзбук соопшти дека ја укинува својата рубрика за вести „Фејзбук њуз“ во Велика Британија, Франција и Германија на почетокот на декември и оти ќе се сосредоточи...