Категорија: Вести
Свет 18.11.23 | 22:21

Хамас изгуби контакт со групите кои ги чуваат израелските заложници

Портпаролот на военото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, Абу Убаида изјави дека е изгубен контактот со бројни групи задолжени за заштита на заложниците, нагласувајќи...

Македонија 18.11.23 | 22:10

Османи: Премиер предложен од ДУИ во последните 100 дена ќе има

Потпретседателот на ДУИ Бујар Османи извести дека разговарале со СДСМ дали претседателските и парламентарните избори ќе се одржат заедно или одделно. Тој негираше...

Свет 18.11.23 | 22:05

Семејствата на киднапираните заложници пристигнаа во Ерусалим пеш – притисок врз израелската влада

Поворката од членови на семејствата на заложниците кои Хамас ги држеше во заробеништво во Газа пристигна во Ерусалим, по неколку дена пешачење, продолжувајќи го притисокот...

Свет 18.11.23 | 21:59

Нетанјаху потврди дека постои силен меѓународен притисок да се стави крај на војната

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека постои силен меѓународен притисок против војната меѓу Израел и палестинскиот Хамас. Во изјавата што изгледаше како...

Македонија 18.11.23 | 21:55

Лога му пиша на Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ да раководи со работната група за измени на Законот за јавни обвинители

Министерот за правда Кренар Лога испрати писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и до координаторот на партијата Никола Мицевски за учество во работната...

Свет 18.11.23 | 21:53

Бајден повика на повоени „привремени безбедносни мерки“ во Газа

Американскиот претседателот Џо Бајден ја повика меѓународната заедница да и помогне на Газа преку обезбедување ресурси и помагање во управувањето со безбедноста во...

Балкан 18.11.23 | 21:50

Во Косово приведени 8 цариници и полицаец поради злоупотреба на службена положба

Во текот на акција спроведена на повеќе локации во Северна Митровица приведени се 9 службени лица осомничени за кривично дело злоупотреба на службена положба и примање...

Свет 18.11.23 | 21:48

Израел и по војната ќе спроведува безбедносна контрола во Газа

Шефот на израелската дипломатија и член на политичко-безбедносниот кабинет Ели Коен денеска изјави дека Палестинската управа (ПА) не е решение за прашањето за идното...

Македонија 18.11.23 | 20:47

Пендаровски најави претседателски и парламентарни избори во ист ден

Ставовите на власта и на опозицијата се приближуваат во однос на изборите и можно е наскоро да се договорат за одржување на изборите во ист временски период, изјави...

Балкан 18.11.23 | 20:33

Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

Министерот за внатрешни работи на Турција, Али Јерликаја, соопшти дека во Истанбул е уапсен хрватскиот државјанин Ненад Петрак, водач на меѓународниот нарко картел,...

Македонија 18.11.23 | 20:26

Зеќири: Алијанса за Албанците нема поради заканите да отстапи од борбата со криминалот

Портпаролот на Алијанса за Албанците, Арбен Зеќири, денеска на прес-конференција истакна дека целата партија му дава поддршка на Дритон Небиу, актуелен директор на...

Македонија 18.11.23 | 20:16

Костадиновска-Стојчевска: Се уште има време да се затвори прашањето за изборите

Потпретседателката на СДСМ и министерка за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вечерва изјави дека се уште има време за да се затвори прашањето дали претседателските...

Балкан 18.11.23 | 20:06

Протест на Македонците од Пустец, немаат огревно дрво

Македонците од општина Пустец годинава не можат да обезбедат огревно дрво. Порано ги обезбедуваше општината во договор со Националната агенција за заштитени подрачја,...

Свет 18.11.23 | 19:34

Ердоган: Турција ќе ја обнови инфраструктурата во Газа откако ќе се постигне прекин на огнот

Турција ќе вложи напори за обнова на оштетената инфраструктура, болници и училишта во Појасот Газа кога ќе се постигне прекин на огнот, изјави денеска турскиот претседател...

Македонија 18.11.23 | 19:25

БЕСА најави дека „законски“ ќе го урне крстот на Шапка: Крстот не е во чест на верата, туку провокација

„Однесувањето на владин фукционер како Стојанче Ангелов само уште еднаш потврдува дека поставувањето на крст на Попова Шапка не е во чест на верата туку политичка...

Црна хроника 18.11.23 | 19:20

34-годишна битолчанка се отрула од плин во сопствената бања

Како последица на труење од плин починала 34-годишна жена од Битола. Нејзиното ело било пронајдено во бањата од нејзиниот стан. И покрај обидите на екипата на итната помош,...

Свет 18.11.23 | 18:12

Фон дер Лајен е против „присилното раселување“ на Палестинците

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска по средбата со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси во Каиро уште еднаш истакна дека се...

Македонија 18.11.23 | 17:45

Ковачки до Османи: Ако за луѓето се работи, што направи ти за Македонците во Бугарија како претседавач на ОБСЕ?

-Во каква лажна држава живееме со лажни ликови што ги водат клучните ресори во државата, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки. -Погледнете го Бујар Османи, поштенска...

Свет 18.11.23 | 17:28

Орбан реизбран за лидер на владејачката Фидес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска, на 30-от конгрес на владејачка партија – Фидес, повторно е избран за претседател на партијата. Конгресот ги избра Габор Кубатов,...

Култура 18.11.23 | 17:24

„Литературата во време на конфликт“ – дебата во Чифте амам

Во сабота (18 ноември), во рамки на втората „Дебата за Европа“ во Скопје ќе се одржи дискусијата и книжевното читање на тема „Литературата во време на конфликт“. Настанот...