Категорија: Музика
Музика 18.11.23 | 18:56

Гитарата на Курт Кобејн продадена за 1,5 милиони долари

Гитарата на фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, продадена e на аукција во петокот во САД за повеќе од 1,5 милиони долари. Сината електрична гитара Skystang I Fender Mustang на која...

Музика 18.11.23 | 16:13

Обожавателка на Тејлор Свифт почина пред концертот во Бразил, каде што владее топлотен бран

Ана Клара Беневидес почина на концертот на Тејлор Свифт во петокот вечерта во Рио. Пејачката Тејлор Свифт моментално е на светска турнеја. Ана Клара Беневидес почина...

Музика 17.11.23 | 20:50

Нов спот на групата „Баклава“ за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“

По „Кеј“ и „Нерези“, групата Баклава ви го презентира новото музичко видео за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“ Инспирана од детството на авторот Елена Христова,...

Музика 17.11.23 | 19:06

Жена паднала преку седиштата на концерт на Роби Вилијамс

Таа моментално се бори за живот откако паднала преку шест реда седишта за време на концерт. По падот жената во критична состојба била префрлена во болницата „Сент Винсент“...

Музика 17.11.23 | 18:06

Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ и Дац и Александар викендов во Софија

Концертите на дуетот „Дац и Александар“ и Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ ќе се одржат во Sofia Live Club, НДК, со почеток од 20:00 часот. Дуетот „Дац и Александар“ – Драган...

Музика 17.11.23 | 10:12

Жената која 13 години стои зад Џенифер Лопез открива детали за дивата: „Таа многу напорно работи на себе“

Жената зад Џенифер Лопез открива како пејачката останува на врвот на својата моќ. Ким Бурс, музички директор којa има работено со Бијонсе, Квин Латифа, Сиара и Тамара...

Музика 16.11.23 | 19:02

Македонското блуз дуо „In the mood“ слави 14 години на домашната музичката сцена

Скопското блуз дуо „Ин д муд“ (In The Mood) денеска слави 14 години активно постоење на македонската музичка сцена. Дуото е формирано од Сашо Ѓорѓевски и Никола „Џими“ Петровски...

Музика 16.11.23 | 18:51

По Азија и Европа Четкар продолжува со Американска турнеја

Професионалните активности на Македонскиот музички амбасадор, Владимир Четкар оваа есен се распространети на 3 континенти! Имено после концертите во Јужна Кореја,...

Музика 16.11.23 | 17:39

Петар Грашо на 26 април во Филхармонија

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо, го најави својот ексклузивен концерт во Скопје, кој ќе се одржи на 26 април во Филхармонија. Грашо важи за еден од најталентираните,...

Музика 15.11.23 | 20:07

ЗЏМ свири „Леб и сол”

На 9 декември, со почеток од 20 часот, во салата на Национаната опера и балет, ќе се одржи концертот на ЗЏМ Биг Бендот насловен „ЗЏМ свири Леб и сол.” На целовечерниот...

Музика 15.11.23 | 12:23

Документарецот за Тупак доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм

Документарниот филм на „Еф-Екс“ за покојниот рапер Тупак Шакур, во пет епизоди, под наслов „Драга мамо“ (Dear Mama), доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм. Документарецот...

Музика 15.11.23 | 09:05

ЗЏМ свири „Леб и сол“ – концерт со биг-бенд изведби на композициите на македонските музички великани

На 9 декември, со почеток од 20 часот, во салата на Национаната опера и балет, ќе се одржи концертот на ЗЏМ Биг Бендот насловен „ЗЏМ свири Леб и сол“. На целовечерниот концерт...

Музика 14.11.23 | 22:46

„Златно славејче“ на 18 и 19 ноември во Филхармонија

просториите на Фалихармонија викендов, 18 и 19 ноември, ќе се одржи 53-то издание на фестивалот на детската песна „Златно славејче 2023“. Гостин на фестивалот годинава ќе...

Музика 14.11.23 | 11:00

Макартни: Џон Ленон беше навистина посебен

Пол Макартни си спомна за животот на Џон Ленон на гостување на „Ајхарт рејдио“ и откри како покојниот член на „Битлс“ размислувал за смртта неколку години пред да...

Музика 14.11.23 | 10:17

Лина Пејовска: И ние имаме пејачи, но за жал не знам од која причина не си го цениме нашето

За помалку од две недели песната „Ти си ми све“, која нашата Лина Пејовска ја пее заедно со Дадо Полумента има 250 илјади прегледи на „Јутјуб“ и е најслушата песна од...

Музика 13.11.23 | 14:17

ЗЏМ Биг бенд ќе свири композиции на легендарните „Леб и сол“ на 9 декември во Националната опера и балет

На 9 декември, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет Здружението на џез музичари ќе одржи целовечерен концерт. Предвидено е да бидат изведени дел од композициите...

Музика 13.11.23 | 12:36

Дино Имери најдобар уметник на УКИМ за минатата година

На пијанистот Дино Имери на свечена церемонија му беше доделено признанието за најдобар уметник на УКИМ за 2022 година. Наградата е по повод Светскиот ден на науката...

Музика 13.11.23 | 12:19

Второ издание на Фестивалот „Ослободуење на Скопје“

Вечерва со почеток од 20:00 часот во Олд Скул Бар, ќе се одржи второто издание на фестивалот „Ослободуење на Скопје“. Фестивалот е во организација на 2 гаражи. На ова издание...

Музика 11.11.23 | 14:18

Последната порака пред смртта и ја пратила на Драгана Мирковиќ: Само на неа сакала се да и признае, но не стигнала

Една од најпопуларните пејачки во деведесетите, покојната Ксенија Пајчин, кариерата ја започна со Драгана Мирковиќ во спотот „Опојни су зумбули“. Ксенија секогаш...

Музика 10.11.23 | 14:08

Панче Касапски сними спот за песната „Помини“

Еден од најперспективните македонски композитори и артисти од новата поп генерација Панче Касапски го претстави својот нов видео запис за песната „Помини“ која премиерно...