Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 18.11.23 | 18:18

Снежен бран и во Србија, падна снег на Златибор

Врнежи од снег и снежна вејавица ја зафати Србија, поизразито во западниот дел од земјата. Претходната ноќ падна снег во реонот на Златиборската област, а во текот на...

Калеидоскоп 18.11.23 | 10:30

„Кралицата на Охридското Езеро“: Борбата за спас на охридската пастрмка

Покрај живописните брегови на Охридското Езеро, забрзано се одвиваат активностите во мрестилиштето Лин во Албанија, додека експертски тим се подготвува за испуштање...

Калеидоскоп 17.11.23 | 12:05

Доби милион на лотарија, а сега ја тужи сопругата затоа што не можела да молчи: „Требаше да биде тајна“

Добитникот кој освоил 1,35 милијарди долари на лотарија потпишал договор за необјавување за да остане што подалеку од очите на јавноста. Но, сега ја тужи сопругата бидејќи...

Калеидоскоп 16.11.23 | 12:13

За прв пат во историјата, Непалците за Мис Универзум избраа плус сајз девојка: „Моите облини ги претставуваат сите жени“

Манекенката Џејн Дипика Гарет (22) е овогодинешната Мис Универзум Непал, која ја претставуваше својата земја на светскиот натпревар во Ел Салвадор и е првата плус сајз...

Калеидоскоп 15.11.23 | 11:30

Аукциска куќа од Лондон објави аукција на предмети од Титаник, најголемо внимание привлече менито од првокласниот ресторан на бродот

Аукциска куќа од Лондон објави аукција на предмети од Титаник, а меѓу предметите кои привлекоа најголемо внимание е менито од првокласниот ресторан на бродот. Покрај...

Калеидоскоп 15.11.23 | 11:16

Во 3.000 бразилски градови на сила е црвен метеоролошки аларм поради екстремните горештини

Во речиси 3.000 бразилски градови и населени места, на сила е црвен метеоролошки аларм поради екстремните горештини. Температурата достигна рекордно високо ниво во области...

Калеидоскоп 14.11.23 | 18:40

Пијан поштар во кафеана во Босна делел пари од пензии

Во Бјелина, Босна и Херцеговина е снимена несекојдневна сцена во ресторан, каде што главен актер бил млад поштар, кој на крајот бил приведен во полициската станица во...

Калеидоскоп 14.11.23 | 17:40

Пензионерите во Кавадарци ќе се возат бесплатно во градскиот превоз

На барање на пензионерите, Советот на Општина Кавадарци на денешната 35. седница донесе одлука за бесплатен градски превоз за пензионерите. Пензионерите бесплатниот...

Калеидоскоп 14.11.23 | 09:09

Кралот Чарлс ден пoрaно го прослави 75. роденден

Британскиот крал Чарлс Трети ден пoрaно го прослави својот 75. роденден, со торта на три ката и забава одржана во негова чест. Свеченоста се одржа вчера на кралскиот имот...

Калеидоскоп 13.11.23 | 22:10

Апел за помош: Да помогнеме за лекување на 19-годишниот Виктор Боневски од Скопје

На 19-годишниот Виктор Боневски од Скопје му е дијагностицирана малигна неоплазма на абдоменот, која брзо се шири. Потребна му е итна финансиска помош од 60.000 евра за лекување...

Калеидоскоп 13.11.23 | 14:28

Просечниот божикен бонус за работниците во Гемранија е 2.800 евра

Многу компании во Германија на своите вработени им исплаќаат божиќни бонуси (парични награди) веќе во ноември, а висината на овие бонуси варира од работодавач до работодавач. Медиумите,...

Калеидоскоп 13.11.23 | 11:32

Бизарна снимка од Русија: На покривот на Тојота пренесуваат прескап Мајбах

Необично видео се појави на каналот на Евгениј Чеботарев, познат по неуспешниот обид да ја „прелета“ Лада Нива-та од покривот на една на друга зграда. Од истата кујна...

Калеидоскоп 13.11.23 | 09:37

Метју Пери и по смртта ќе заработува од „Пријатели“

Дел од парите од емитувањето на култната серија „Пријатели“ ќе продолжат да се уплаќаат на сметката на славниот Метју Пери, односно кој и да ги наследи тие пари по неговата...

Калеидоскоп 13.11.23 | 09:31

Фестивал на чај, лековити билки и есенцијални масла

Во организација на Платформата за истражување и промоција на природата и културата „Nature Expedition“ и Скопје Сити Мол, од 17 до 19 ноември ќе се одржи „Фестивал на чај“, под...

Калеидоскоп 12.11.23 | 15:22

Србин добитник на главната награда на албанска лотарија: Водителите шокирани, два пати го читаат името

На интернет кружи интересно видео од извлекување на добитници во наградната игра, која најверојатно се одржала во Косово. На видеото се гледа како човекот кој го извлекува...

Калеидоскоп 11.11.23 | 17:02

Лоша статистика за оние што се венчаваат денеска

Научниците од Универзитетот во Мелбурн дури 14 години се занимавале со ова интересно истражување за бракот, а за да дојдат до резултатите тие темелно го следеле холандскиот...

Калеидоскоп 11.11.23 | 11:30

Принцот Хари ги победи британските таблоиди на суд

Принцот Хари, пејачот Елтон Џон, актерката Лиз Харли и другите познати Британци во петокот добија правна битка против издавачите на таблоидите Дејли Меил и Мејл Он Сандеј,...

Калеидоскоп 10.11.23 | 08:41

Анкета на Еко-свест: Над 80 проценти од граѓаните немаат пристап до гасоводна мрежа

Дали природниот гас е енергетски спасител или скриен извор на ризици? Центарот за истражување и информирање за животната средина, Еко-свест Скопје, во соработка со истражувачката...

Калеидоскоп 10.11.23 | 07:37

Черчил се олеснувал на шоља вредна шест милиони долари

Четири години по кражбата на големата кригла од палатата во која е роден и израснат поранешниот британски премиер Винстон Черчил, на четворица крадци ќе им се суди....

Калеидоскоп 09.11.23 | 17:08

Што се случува кога ќе се обидете да обидете да ограбите ММА борец

Познатиот ММА борец Хавиер Баез имаше непријатна средба на улица.Провалник со долг нож упаднал во неговата населба и почнал да ограбува. Првата грешка ја направил кога...