Поворката од членови на семејствата на заложниците кои Хамас ги држеше во заробеништво во Газа пристигна во Ерусалим, по неколку дена пешачење, продолжувајќи го притисокот врз израелската влада да постигне нивно ослободување шест недели по крвавиот напад на Хамас.

„Веднаш вратете ги дома“, побараа, како и пред неколку недели, неколку илјади демонстранти кои организаторите ги поканија да се соберат пред канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Малку по пладне, толпа Израелци пристигна во Ерусалим, кои ги истакнаа израелските знамиња и фотографии од заложниците. Во вторникот сите тргнаа пеш за да стигнат до Тел Авив, оддалечен околу шеесет километри.

Семејствата на заложниците, кои ја критикуваат израелската влада дека не добила повратна информација за нивните напори да влијаат врз ослободувањето на заложниците, по денешните демонстрации успеале да договорат средба со двајца членови на воениот кабинет, Бени Ганц и Гади Ајзенкот.

Состанокот ќе се одржи вечерта во Тел Авив, во седиштето на Форумот на семејства на заложници и исчезнати лица, организација основана за да обезбеди логистичка помош на членовите на семејството и роднините на приближно 240 заложници.

Минатата недела, повеќе извори објавија разговори, со посредство на Катар, за ослободување на заложниците што ги држеше Хамас во Појасот Газа во замена за прекин на огнот.

Нови протести ќе се одржат во сабота навечер, како и секоја недела досега, на плоштадот во Тел Авив, кој стана собиралиште на сите вклучени во ослободувањето на заложниците.

Во нападот на Хамас на 7 октомври, на израелска страна беа убиени 1.200 луѓе. Повеќето од нив се цивили, велат израелските власти.

Според последните информации на владата на Хамас, од почетокот на војната, во израелското бомбардирање на Појасот Газа загинале 12.000 Палестинци, од кои 5.000 деца и 3.300 жени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.