Категорија: Кариера
Кариера 17.11.23 | 19:08

Битиќи: Иновативноста и креативноста се клучни за развој со додадена вредност

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи го...

Кариера 17.11.23 | 17:32

Тренчевска: Верувам во способностите на младите, архитектите на нашата иднина

„Зајакнувањето, во својата вистинска смисла, е препознавање на сопствените способности и нивно користење за да се даде позитивно влијание, не само на вашите сопствени...

Кариера 17.11.23 | 08:32

Бараат подобри смени и повеќе работници: „Старбакс“ во штрајк

Работници во стотици кафетерии на Старбакс ја напуштија работата барајќи ангажирање на повеќе работници и подобар распоред, објави синдикатот Обединети работници. Штрајкот...

Кариера 16.11.23 | 18:56

По повод Светскиот ден на студентите: Трибина на Филозофскиот факултет „Студентите и студентскиот стандард“

По повод 17 Ноември: Меѓународниот ден на студентите, на 17 ноември 2023 г. (петок), во 11 часот, во Амфитеатар 4 на Филозофски факултет во Скопје ќе се одржи трибина на тема...

Кариера 15.11.23 | 10:49

Вклучувањето на научната заедница е од суштинско значење за реформите на патот кон ЕУ

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, имаше свое обраќање на годишниот состанок на СОЅТ  (Европска соработка за наука и технологија,...

Кариера 10.11.23 | 15:31

Голем интерес на наставниците за обуки и работилници на Еразмус-деновите

Голем број наставници од цела земја учествуваа на обуки, интерактивни училници, работилници како дел од активностите што во изминатиот период ги организираше Националната...

Кариера 10.11.23 | 08:48

Креативна работилница за наставници и воспитувачи „Креираме заедно за подобра комункација“

На 18 ноември тимот на СмартАп спроведува креативна работилница под насловот „Креираме заедно за подобра комуникација 2“, наменета за предметни наставници и воспитувачи....

Кариера 07.11.23 | 10:58

Во Битола се одржа интернационална научна конференција на тема: „Ситуацијата се влошува и на исток и на југ? Предизвици за безбедноста и стабилноста во Европа“,

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вчера ја отвори интернационалната научна конференција на тема: „Ситуацијата се влошува и на исток и на југ?...

Кариера 01.11.23 | 09:49

Од денеска полесно вработување во Германија за Македонците – ова се бараните професии

Во Германија стапуваат на сила измените на Законот за имиграција на квалификувани работници, со кои се проширува кругот на квалификувани работници кои можат полесно...

Кариера 30.10.23 | 15:07

Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Народна техника и Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници од Народна Техника и од Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија (СПАТУМ). На...

Кариера 30.10.23 | 11:44

ФВМС: Опремувањето на Лабораторија за хигиена на животни и заштита на животна средина на Факултетот е мотив за здравјето на животните

Промотивна работилница за активностите на Лабораторија за хигиена на животните и заштита на животна средина се одржа на Факултетот за ветерина под водство на доц. д-р...

Кариера 27.10.23 | 15:00

Македонските студенти на британските универзитети се силен потенцијал за развој на македонската држава

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се сретна со група македонски студенти кои студираат на престижните британски универзитети при нејзината...

Кариера 26.10.23 | 14:15

НМСМ и Мрежата Стела ја презентираа Анализата за родови (не)еднаквости помеѓу младите

Националниот младински совет на Македонија – НМСМ и Мрежата Стела денеска ја презентираа нивната „Анализа на родовите (не)еднаквости низ призмата на младите во Северна...

Кариера 26.10.23 | 13:12

Далечинското работење позитивно влијае на менталното и физичкото здравје

Иако повеќето луѓе се вратија во канцеларија по пандемијата на коронавирусот, желбата да се работи од далечина и под свои услови е сè уште силна. Толку силна што многумина,...

Кариера 21.10.23 | 14:20

Презентирани истражувања за потенцијалната улога и примена на матичните клетки и ПЗТ во ветеринарната медицина

Факултетот за ветеринарна медицина-Скопје ги претстави најновите иновации и достигнувања во регенеративната медицина за време на својата втора Меѓународна работилница...

Кариера 20.10.23 | 08:31

Глобалната награда BRAND CHAMPION AWARD во Австралија за Стартап Македонија и дигиталната агенција Monday

Кога идејата и амбицијата се сретнуваат со креативноста и експертизата, резултатите се за награда. Стартап Македонија, во соработка со дигиталната агенција Monday, не...

Кариера 16.10.23 | 10:13

Наградата „Бимас 2023“ за архитектот Сашко Иванов – Докажавме во која насока треба да се движи македонската архитектура

Познатиот архитект Сашко Иванов со тимот од проектантското биро Иванов Инженеринг се добитници на GRAD PRIX – голема награда на Биеналето на македонската архитектура...

Кариера 10.10.23 | 10:36

Едукативна тура на „Гастромак“ во училиштата во Штип и Струмица: Едукација за идните готвачи, хотелиери и слаткари

„Гастромак и пријателите“ е насловот на седмото издание на Гастромак, што е замислено како едукативна тура која започна во прекрасниот Love by Allikas, каде со традиционалните...

Кариера 10.10.23 | 10:26

Учениците од основното училиште „26 Јули“ во Шуто Оризари се вклучија во борбата против корупцијата преку кампањата „Бидете херои на чесноста“

Учениците од основното училиште „26Јули“ во Шуто Оризари, Скопје се вклучија на првата линија во борбата против корупцијата преку кампањата „Бидете херои на чесноста“,...

Кариера 08.10.23 | 12:47

Четврт модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Дојран се одржа четвртиот модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование на тема „Геополитички импликации...