Категорија: Економија
Економија 18.11.23 | 10:54

Вицегувернерката на НБРМ: Интензивно се работи на приклучување на земјата кон СЕПА

Народната банка интензивно работи на усвојување на регулаторните и техничките стандарди на Европската Унија во платежната сфера за што поскоро приклучување на земјата...

Економија 18.11.23 | 09:10

Се отвораат нови пазари како Кореја и Бразил: Николовски очекува годинава да бидат срушени рекордите за извезено вино

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, очекува годинава да бидат срушени рекордите за извезено вино. Во интервју за МИА, Николовски...

Економија 17.11.23 | 20:42

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе инвестира 26 милиони евра за 4 години мандат во Струмица

Носечки проект на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде проектот таканаречен децентрализација на повеќе од 250 милиони евра од централниот буџет кон општините. Истовремено,...

Економија 17.11.23 | 19:36

МЗШВ: Македонскиот штанд со најголем број винарии изложувачи на саемот Винска Визија на Отворен Балкан

Позитивната енергија и пријателската атмосфера која ја имавме и на привиот саем за храна вино и туризам “Винска визија” на Отворен Балкан се повторува и оваа...

Економија 17.11.23 | 18:54

Револтот на пензионерите е целосно оправдан бидејќи се изневерени, вели Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оценува дека денес имал конструктивна средба со пензионерите од Струмица. -Тие се чувствуваат навредени од страна на министерката...

Економија 17.11.23 | 18:38

Бочварски во Белград го потпиша Меморандумот за изградба на брза пруга Ниш – Скопје

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и министерот за градежништво, сообраќај и инфраструктура на Република Србија, Горан Весиќ, денеска во Белград го потпишаа...

Економија 17.11.23 | 13:38

Битиќи: Eдинствени сме во регионот и Европа со пад на цените на храната од 4,36%

Поради енергетската криза, како и војната во Украина, растат цените на храната на светските пазари што се отсликува со зголемени цени на прехранбени производи и зголемена...

Економија 17.11.23 | 13:36

Кој е тој јазик? „Бектел и Енка“ бара работници со познавање на „северномакедонски“ јазик

Конзорциумот „Бектел и Енка“ во огласот за работници на коридорите што треба да ги гради бара работници со познавање на т.н „северномакедонски јазик“. Институт за...

Економија 17.11.23 | 12:08

Ковачевски: Ќе ги искористиме сите правни можности за отстранување на таксата за транспорт на руски гас низ Бугарија

Таксата за транспорт на руски гас низ Бугарија во износ од повеќе од 10 евра за мегават час е нелегална, оцени денеска премиерот Димитар Ковачевски и додаде дека како...

Економија 17.11.23 | 11:59

Ќе помине ли брзата пруга низ Македонија? Власта бара помош од Србија за обнова на железницата

Македонија и Србија денеска потпишаа Меморандум за соработка за воспоставување на железничка мрежа со високи перформанси како дел од железничкиот Коридор 10.Во услови...

Економија 17.11.23 | 11:42

Македонија со 4 милијарди евра ќе се ослободува од јагленот

Меѓународни кредитори, вклучително и Европската банка за реконструкција и развој (ЕБРД) и Светската банка, ќе одобрат план вреден 4 милијарди евра кој треба да ја оттргне ...

Економија 17.11.23 | 10:52

Милијарди долари се слеваат во Русија, санкциите го уништуваат Западот

Суфицитот на тековната сметка на Русија нагло се зголеми, поддржувајќи ја националната валута, бидејќи извозот на енергија закрепна и покрај притисокот од западните...

Економија 16.11.23 | 22:36

Паднаа цените на нафтата на светските берзи

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше пониска за 2,60 долари во однос на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 78,58 долари. Речиси за исто толку барелот...

Економија 16.11.23 | 20:33

Ковачевски: Винските патишта на балканските држави стануваат светска дестинација

Македонските, српските, албанските и црногорските винарии се рамо до рамо со врвните светски вински производители. Тоа е мегдан за наша промоција, за вмрежување и за...

Економија 16.11.23 | 18:21

МЗШВ: Исплатени 211,6 милиони денари кон 3.397 земјоделски стопанства за остварено и продадено или складирано производство на пченица

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој...

Економија 16.11.23 | 18:14

Солидарен данок не платиле уште 19 компании

Уште 19 компании од вкупно 156 се уште не платиле данок на солидарност. Седумнаесет од нив немаат воопшто никаква уплата, а останатите две направиле парцијално уплаќање,...

Економија 16.11.23 | 14:04

Во мртвата трка кон ЕУ со нашиот западен сосед Албанија се изедначивме по уште една работа – останавме без меѓународен железнички сообраќај

Во мртвата трка кон ЕУ со нашиот западен сосед Албанија се изедначивме по уште една работа – останавме без меѓународен железнички сообраќај. Во време кога светот...

Економија 16.11.23 | 13:23

Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2024 година е кроен за избори

Опозицијата го критикува предлог-буџетот за 2024 година и децидно тврди дека тој никако не може да се смета за развоен. Вака може да се протолкува во разговор за „Локално“,...

Економија 16.11.23 | 12:20

Еко-свест: Гасниот интерконектор може да ни зароби над 700 милиони евра и да ја забави обновливата енергија

Со форсирањето на гасниот интерконектор со Грција, земјава може да се заглави уште повеќе од три децении во нова зависност од фосилни горива и да ги потроши парите кои...

Економија 16.11.23 | 11:33

Бесими: Во Буџетот 2024 планирани се повисоки плати и пензии, со исклучок на функционерските плати

Во Предлог-буџетот за 2024 година се проектирани средства за исплата на повисоките плати за вработените во јавната администрација, за исплата на повисоки пензии согласно...