Категорија: Семејство
Семејство 18.11.23 | 11:00

Сега и научно потврдено: Ако таткото пие алкохол непосредно пред зачнувањето може сериозно да му наштети на бебето

Навиките за обилно пиење алкохол кај таткото непосредно пред зачнувањето може сериозно да му наштетат на бебето, посочува ново научно истражување на Универзитетот...

Семејство 15.11.23 | 18:34

Патријархот Павле и помогнал на Милена да остане трудна

Се навршија 14 години од смртта на патријархот Павле, најомилениот поглавар на Српската православна црква, кој на многумина во најтешките ситуации им ја врати вербата...

Семејство 15.11.23 | 15:26

СТОП за семејното насилство: Жртвите не се виновни!

На иницијатива на Билјана Ангелова, сопруга на Амбасадорот на Бугарија во Македонија, трета година по ред ќе се реализира кампањата „Стоп за семејното насилство“....

Семејство 15.11.23 | 13:32

Со театарска претстава и работилница за деца ќе се промовира сликовницата „Лефти и Рајти си најдоа дом” во „Јавна соба“

Промоцијата на сликовницата „Лефти и Рајти си најдоа дом”, од авторката Наташа Дукоска, во издание на Чудна Шума, ќе се одвива на 19. ноември, во 13.30 часот во Јавна соба....

Семејство 12.11.23 | 16:35

Стари македонски имиња за девојчиња со убава симболика

Неколку стари македонски имиња кои иако веќе не се популарни, во себе кријат неверојатна симболика. 1. Ружица – име на кралицата на цвеќињата, кое одлично ќе ми прилега...

Семејство 11.11.23 | 10:10

Пике за раскинувањето со Шакира: Луѓето не знаат ни 10 проценти од тоа што се случуваше

Пред една година главна тема на социјалните мрежи беше раскинувањето на Шакира (46) и Жерар Пике (36), кои раскинаа по 12 години врска бидејќи наводно ја изневерил. После...

Семејство 05.11.23 | 22:33

Сандра Булок за првпат во јавност по смртта на нејзиниот партнер

Долгогодишниот партнер на актерката Сандра Булок, модниот фотограф Брајан Рандал, почина во август на 58-годишна возраст. Рандал три години се борел со ALS, а по неговата...

Семејство 03.11.23 | 19:12

Почнува новата сезона на „Нешто конкретно“ со Снеже Велков

Цевка има топ не е, брада има топ не е. Што е тоа? Почнува новата сезона на „Нешто конкретно“ Со ваква гатанка почнува новата сезона од „Нешто конкретно“ со Снеже Велков,...

Семејство 03.11.23 | 17:26

Десет семејства и над 50 учеснци беа дел од двочасовната рекреација на Арената „Тодор Проески“

Повеќе од десет семејства и над 50 учесници учестуваа на двочасовна рекреација и дружење која се одржа на 24 септември годинава на Арената „Тоше Проески“ во Скопје. Настанот...

Семејство 28.10.23 | 22:35

Мајка ги избркала синовите од 40 и 42 години бидејќи самите не сакале да се иселат од родителскиот дом

Седумдесет и пет годишна мајка, чие име не е објавено, неколку пати неуспешно се обидела да ги убеди своите синови да се иселат од нејзиниот дом во Павија, северна Италија. И...

Семејство 23.10.23 | 15:20

Што значи ако вашето дете го крстите во Острошкиот манастир?

Децата на  Новак Ѓоковиќ, Тара (6) и Стефан (9) беа крстени во манастирот Острог. Церемонијата ја изврши патријархот Порфирије, во присуство на членови на семејството Ѓоковиќ...

Семејство 05.10.23 | 11:18

Се роди првото бебе во 2023 година во општина Зрновци

Жителите на општина Зрновци конечно го дочекаа првото новороденче во 2023 година. На акушерското одделение при Општата болница со проширена дејност во Кочани се роди...

Семејство 30.09.23 | 22:07

Како е да се живее во Данска: Службениот лап топ останува на работа, никогаш нема да ве поканат дома

Животот на Данците за некого би можел да биде вистинска возбуда, додека за другата страна би бил премногу туѓ и неприфатлив. Сепак, судејќи според истражувањето кое...

Семејство 18.09.23 | 15:54

ЦИА и ФБИ-агент советува како да го заштитите вашето дете

Трејси Волдер е поранешна агентка на ЦИА и специјален агент на ФБИ. Нејзината работа и искуството ѝ помогнале да ги заштити сопствените деца со поголема претпазливост,...

Семејство 24.08.23 | 19:22

По осум години се разведе Хали Бери

Актерката Хали Бери (57) официјално се разведе од сопругот, францускиот актер Оливие Мартинез (57), откако последните осум години се бореа на суд. Поранешните сопружници...

Семејство 16.08.23 | 08:17

Куќите вредат милијарда евра но никој не живее: Oва е најбогатото село во Србија

Најбогатото место во Србија се наоѓа недалеку од Пожаревац, во селото Точка. Неговата вредност е проценета  над една милијарда евра . Секој што минува низ ова место...

Семејство 14.08.23 | 19:58

Мајки и татковци кои ги пуштате децата голи на плажа и на базен, ова е текст за вас!

Вашите коментари „Педофили секогаш имало и секогаш ќе има“ не држат вода. Педофилите отсекогаш постоеле, но сега со помош на мобилните телефони и интернетот ги има...

Семејство 24.07.23 | 12:37

Oва е вистинската мајка на Путин: Вера не дочека да го види синот по 60 години

Вера Путин тврдеше дека е вистинката мајка на рускиот претседатрел и оти Владимир  е роден од нејзината афера со оженет маж. Таа тврди дека таткото на Путин бил руски...

Семејство 15.07.23 | 14:49

Антониа Гиговска објави први фотографии со синот Киан

Пејачката Антониа Гиговска која вчера стана мајка, обави први фотографии со синот и откри дека го крстиле Киан. Киан. Здраво на сите. Сакавме малку момент за нас, па решивме...

Семејство 08.07.23 | 22:33

Џонатан е најголемиот донатор на спрема, доаѓа на Балканот да си ги види потомците

Џонатан Џејкоб Мејер (42), донатор на сперма од Холандија, кој наводно има над 550 деца,  го најави своето доаѓање на Балканот за да се види со своите потомци. Тој е  тужен...