Категорија: Свет
Свет 18.11.23 | 22:21

Хамас изгуби контакт со групите кои ги чуваат израелските заложници

Портпаролот на военото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, Абу Убаида изјави дека е изгубен контактот со бројни групи задолжени за заштита на заложниците, нагласувајќи...

Свет 18.11.23 | 22:05

Семејствата на киднапираните заложници пристигнаа во Ерусалим пеш – притисок врз израелската влада

Поворката од членови на семејствата на заложниците кои Хамас ги држеше во заробеништво во Газа пристигна во Ерусалим, по неколку дена пешачење, продолжувајќи го притисокот...

Свет 18.11.23 | 21:59

Нетанјаху потврди дека постои силен меѓународен притисок да се стави крај на војната

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека постои силен меѓународен притисок против војната меѓу Израел и палестинскиот Хамас. Во изјавата што изгледаше како...

Свет 18.11.23 | 21:53

Бајден повика на повоени „привремени безбедносни мерки“ во Газа

Американскиот претседателот Џо Бајден ја повика меѓународната заедница да и помогне на Газа преку обезбедување ресурси и помагање во управувањето со безбедноста во...

Свет 18.11.23 | 21:48

Израел и по војната ќе спроведува безбедносна контрола во Газа

Шефот на израелската дипломатија и член на политичко-безбедносниот кабинет Ели Коен денеска изјави дека Палестинската управа (ПА) не е решение за прашањето за идното...

Свет 18.11.23 | 19:34

Ердоган: Турција ќе ја обнови инфраструктурата во Газа откако ќе се постигне прекин на огнот

Турција ќе вложи напори за обнова на оштетената инфраструктура, болници и училишта во Појасот Газа кога ќе се постигне прекин на огнот, изјави денеска турскиот претседател...

Свет 18.11.23 | 18:12

Фон дер Лајен е против „присилното раселување“ на Палестинците

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска по средбата со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси во Каиро уште еднаш истакна дека се...

Свет 18.11.23 | 17:28

Орбан реизбран за лидер на владејачката Фидес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска, на 30-от конгрес на владејачка партија – Фидес, повторно е избран за претседател на партијата. Конгресот ги избра Габор Кубатов,...

Свет 18.11.23 | 17:06

Најмасовен протест против Законот за амнестија во Шпанија, во Мадрид се собраа околу 170.000 лица

Околу 170.000 лица денеска маршираа низ улиците на Мадрид на досега најмасовниот протест против Законот за амнестија на каталонските сепаратисти, за кој се договорија...

Свет 18.11.23 | 15:45

Хамас: Најмалку 50 лица загинаа во израелски напад врз училиштето Ал-Факура во Газа

Најмалку 50 лица загинаа во израелски напад врз училиштето Ал-Факура во бегалскиот камп Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа, соопшти официјален претставник на...

Свет 18.11.23 | 15:42

Шолц: Путин мора да го направи првиот чекор и да ги повлече војниците од Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да го направи првиот чекор кон мирно решавање на конфликтот во Украина. -Тој мора...

Свет 18.11.23 | 15:12

Русија изврши голем напад со дронови врз Украина, погодени инфраструктурни објекти

Русија во текот на ноќта изврши голем напад со беспилотни летала врз Украина, погодувајќи инфраструктурни објекти на југот и северот на земјата, соопшти денеска украинската...

Свет 18.11.23 | 14:57

Од денеска многу полесно до работа во Германија: Може да заминат професионалци, но и нивните семејства и родителите

Во Германија од денеска постепено почнува да се применува новиот Закон за квалификувана имиграција, јави ДПА. Како што од поодамна предупредуваат германските политичари...

Свет 18.11.23 | 11:38

Специјална новогодишна елка поставена на централниот плоштад во Брисел

Традиционалната новогодишна елка е поставена на централниот плоштад Гран Плас во Брисел, каде ќе стои за време на божиќните и новогодишни празници до 7 јануари. Како...

Свет 18.11.23 | 11:26

Во Газа делумно се воспоставени комуникациските врски

Телефонските и интернет врските во Газа се делумно обновени откако било доставено гориво за работа на генераторите без кое тие не се возможни. Израел најави дека ќе...

Свет 18.11.23 | 11:20

Бајден со мексиканскиот претседател заедно бараат мерки за борба против миграцијата и трговијата со дрога

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот мексикански колега Андрес Мануел Лопез Обрадор изразија заедничка желба да се справат со миграцијата и трговијата со...

Свет 18.11.23 | 10:50

Група болни деца од Газа пристигна во Египет, а од таму ќе бидат испратени за ОАЕ

Првата група деца кои ќе се лекуваат во Обединетите Арапски Емирати синоќа пристигнала на преминот Рафа со палестински амбулантни возила. Генералниот секретар на египетската...

Свет 18.11.23 | 09:57

САД и Кина планираат нови трговски разговори следната година

Американското Министерство за трговија соопшти дека САД и Кина се посветени на одржување нови трговски преговори следната година. Ваквата изјава доаѓа откако американскиот...

Свет 18.11.23 | 09:28

САД ќе и продаде 400 крстосувачки ракети „Томахавк“ на Јапонија

Соединетите Американски Држави одобрија продажба на 400 крстосувачки ракети „Томахавк“ на Јапонија. Западните агенции, повикувајќи се на Пентагон, објавуваат дека...

Свет 17.11.23 | 22:47

Зеленски: Русија подготвува државен удар во Украина со цел да го собори претседателот

Москва сака да посее поделба во украинското општество и да создаде хаос во земјата за да го собори нејзиниот претседател, изјави украинскиот претседател Володимир...