Категорија: Филм
Филм 17.11.23 | 20:55

Во подготовка е филмот за најбогатиот човек на светот, милијардерот Илон Маск

Во подготовка е филмот за најбогатиот човек на светот, милијардерот Илон Маск. Филмот ќе се базира на авторизираната биографија на Волтер Ајзаксон објавена во септември....

Филм 17.11.23 | 19:23

Тамара Котевска по светската премиера на „The Walk“: Се надевам дека овој филм ќе биде гласот на сите оние кои во моментов умираат неможејќи да ги искажат своите страдања пред светот

Тамара Котевска по светската премиера на „The Walk“ на 14. издание DOC NYC – најголемиот фестивал за документарни филмови во САД. Се надевам дека овој филм ќе продолжи...

Филм 17.11.23 | 11:11

Жарко Лаушевиќ ќе биде кремиран

Побребот на актерот Жарко Лаушевиќ ќе биде во понеделник во Белград, соопшти неговото семејство.Тој ќе биде кремиран на Новите гробишта во Белград. Испраќањето на актерот...

Филм 16.11.23 | 22:42

Жарко Лаушевиќ не дошол на свадба на ќерката поради страв од крвна одмазда

Ќерката на актерот Жарко Лаушевиќ Асја се омажи за музичарот Никола на 9 август нејзиниот татко не беше присутен на свадбата. Тој се плашеше  од крвна одмазда поради...

Филм 16.11.23 | 16:37

Македонски филмови во фокус на најпрестижниот фестивал на Балтикот

На престижниот меѓународен филмски фестивал “Tallinn Black Nights Film Festival” во Талин, Естонија, кој е и најпознат и најголем филмски фестивал на Балтикот,  се одвива од 3. до 16....

Филм 16.11.23 | 10:47

Џими Кимел четврти пат водител на „Оскарите“

 Комичарот Џими Кимел четврти пат ќе биде домаќин на Доделеувањето „Оскари“, објавија вчера организаторите на најпрестижната свеченост во Холивуд. – Отсекогаш...

Филм 15.11.23 | 20:55

Се плашеше од крвна одмазда: Минутата што му го промени животот на Лаушевиќ

На сега починатиот познат актер Жарко Лаушевиќ животот му го одбележа една трагедија.Тој плашејќи се за својот живот и за животот на својот брат, со девет истрели пред...

Филм 15.11.23 | 14:04

Бил приклучен на вештачко дишење: Вака изгледаше Жарко Лаушевиќ неколку недели пред да почине

Црногорскиот актер Жарко Лаушевиќ почина денеска од рак на белите дробови.Тој две недели бил приклучен на вештачко дишење и семејството се надевало на чудо но состојбата...

Филм 15.11.23 | 13:24

Годината поминува, денот никако: Почина Жарко Лаушевиќ

Големиот актер, Жарко Лаушевиќ почина после долга болест. Имаше 63 години. Роден е на 19 јануари 1960 година на Цетиње. Голема слава стекна во 80 години на минатиот век со улоги...

Филм 15.11.23 | 11:11

Во документарец Мајкл Џеј Фокс ги откри деталите за борбата со болеста: „Паркинсоновата болест е подарок што одзема“

Мајкл Џеј Фокс светски познатиот актер без размислување се согласил да го сними документарниот филм „Сепак: филм за Мајкл Џеј Фокс“ во режија на оскаровецот за докумнетарци...

Филм 14.11.23 | 22:24

Мет Лебланк се прости од Пери: Метју, со тешко срце се збогувам, времето што го поминавме заедно е меѓу моите омилени моменти во животот

Американскиот актер Мет Лебланк денеска зборуваше за неодамнешната смрт на неговиот колега од „Пријатели“ Метју Пери, велејќи дека му е чест да го нарече Пери свој...

Филм 14.11.23 | 11:13

Долгометражниот документарен филм „Јанѕа“ ќе продолжи да се прикажува низ неколку кино сали во државата

На 16 ноември во Струга ќе се одржи премиерата на првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески – „Јанѕа“, според мотиви од „Дневник по многу години“ на...

Филм 14.11.23 | 10:23

Жените во филмската кинематографија се силен глас кој ја истакнува културата на секоја држава

Ми причинува големо задоволство што и британската публика имаше можност да го проследи наградуваниот македонски документарен филм „Медена земја“, што се прикажа...

Филм 13.11.23 | 13:39

Во знак на солидарност со цивилните жртви во конфликтот меѓу Израел и Палестина во „Котур“ ќе се одржи хуманитарен настан на проекции на филмови

Во солидарност со сите цивилни жртви на долгиот конфликт помеѓу Израел и Палестина, на 16ти ноември во Котур се организира хуманитарен настан на проекции на филмови....

Филм 13.11.23 | 12:42

Прекинат штрајкот во Холивуд: Постигнат е договор со филмските студија

Здружението на холивудските актери изгласа одлука за прекин на штрајкот. Членовите на одборот на еснафот го одобрија договорот со филмските студија. Извршниот директор...

Филм 13.11.23 | 10:15

Од вечерва три проекции на филмот „М“ во „Котур“, по проекцијата разговор со режисерот Вардан Тозија

Вечерва (13.11) со почеток во 19.30 часот, ќе се одржи проекција на играниот филм М на Вардан Тозија, по проекцијата следи разговор со режисерот. Билет: 150мкд Дати на следни...

Филм 10.11.23 | 15:36

Поддршка од платформата „Агора“ за дебитантскиот долгометражен игран филм „Пролетно чистење“ на Марија Апчевска Петровска

Меѓу подржаните проекти на продукциската платформа „Агора“ на South Eastern Europe Film Network кои беа обзнанети на 64. Филмски фестивал во Солун е и дебитантскиот долгометражен...

Филм 09.11.23 | 12:45

Македонските филмови „Лена и Владимир“ и „М“, но и филмскиот хит „Чувари на формулата“ на репертоарот на кино Манаки во Битола

Неделниот репертоар на Киното Браќа Манаки за претстојната недела, 13-ти до 18-ти ноември! Купете си билети 1 час пред проекциите! Билетите за редовната филмска програма...

Филм 09.11.23 | 11:00

Ќерката на Брус Вилис се отвори за неговата борба со деменцијата: „Кога сум со него, гледам љубов“

Ќерката на Брус Вилис (68), Талула Вилис (29), во средата гостуваше во „Шоуто на Дру Баримор“, каде зборуваше за актерот кој се бори со фронтотемпорална деменција и откри...

Филм 09.11.23 | 10:25

За проекцијата на филмот „Марија Калас писма и мемоари“ Моника Белучи дојде на филмскиот фестивал во Солун

За проекцијата на филмот „Марија Калас писма и мемоари“, италијанската актерка Моника Белучи учествува на 64-от Меѓународен филмски фестивал во Солун, во чии рамки...