Категорија: Сцена
Музика 18.11.23 | 18:56

Гитарата на Курт Кобејн продадена за 1,5 милиони долари

Гитарата на фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, продадена e на аукција во петокот во САД за повеќе од 1,5 милиони долари. Сината електрична гитара Skystang I Fender Mustang на која...

Музика 18.11.23 | 16:13

Обожавателка на Тејлор Свифт почина пред концертот во Бразил, каде што владее топлотен бран

Ана Клара Беневидес почина на концертот на Тејлор Свифт во петокот вечерта во Рио. Пејачката Тејлор Свифт моментално е на светска турнеја. Ана Клара Беневидес почина...

Естрада 18.11.23 | 11:10

Тејлор Свифт ќе добие стрип посветен на нејзиниот живот и кариера

Најавен е биографски стрип за американската пејачка Тејлор Свифт. Илустрираната книшка со 22 страници го прикажува подемот на современата „поп-кралица“, со нагласка...

Филм 17.11.23 | 20:55

Во подготовка е филмот за најбогатиот човек на светот, милијардерот Илон Маск

Во подготовка е филмот за најбогатиот човек на светот, милијардерот Илон Маск. Филмот ќе се базира на авторизираната биографија на Волтер Ајзаксон објавена во септември....

Музика 17.11.23 | 20:50

Нов спот на групата „Баклава“ за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“

По „Кеј“ и „Нерези“, групата Баклава ви го презентира новото музичко видео за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“ Инспирана од детството на авторот Елена Христова,...

Филм 17.11.23 | 19:23

Тамара Котевска по светската премиера на „The Walk“: Се надевам дека овој филм ќе биде гласот на сите оние кои во моментов умираат неможејќи да ги искажат своите страдања пред светот

Тамара Котевска по светската премиера на „The Walk“ на 14. издание DOC NYC – најголемиот фестивал за документарни филмови во САД. Се надевам дека овој филм ќе продолжи...

Музика 17.11.23 | 19:06

Жена паднала преку седиштата на концерт на Роби Вилијамс

Таа моментално се бори за живот откако паднала преку шест реда седишта за време на концерт. По падот жената во критична состојба била префрлена во болницата „Сент Винсент“...

Музика 17.11.23 | 18:06

Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ и Дац и Александар викендов во Софија

Концертите на дуетот „Дац и Александар“ и Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ ќе се одржат во Sofia Live Club, НДК, со почеток од 20:00 часот. Дуетот „Дац и Александар“ – Драган...

Филм 17.11.23 | 11:11

Жарко Лаушевиќ ќе биде кремиран

Побребот на актерот Жарко Лаушевиќ ќе биде во понеделник во Белград, соопшти неговото семејство.Тој ќе биде кремиран на Новите гробишта во Белград. Испраќањето на актерот...

Музика 17.11.23 | 10:12

Жената која 13 години стои зад Џенифер Лопез открива детали за дивата: „Таа многу напорно работи на себе“

Жената зад Џенифер Лопез открива како пејачката останува на врвот на својата моќ. Ким Бурс, музички директор којa има работено со Бијонсе, Квин Латифа, Сиара и Тамара...

Филм 16.11.23 | 22:42

Жарко Лаушевиќ не дошол на свадба на ќерката поради страв од крвна одмазда

Ќерката на актерот Жарко Лаушевиќ Асја се омажи за музичарот Никола на 9 август нејзиниот татко не беше присутен на свадбата. Тој се плашеше  од крвна одмазда поради...

Музика 16.11.23 | 19:02

Македонското блуз дуо „In the mood“ слави 14 години на домашната музичката сцена

Скопското блуз дуо „Ин д муд“ (In The Mood) денеска слави 14 години активно постоење на македонската музичка сцена. Дуото е формирано од Сашо Ѓорѓевски и Никола „Џими“ Петровски...

Музика 16.11.23 | 18:51

По Азија и Европа Четкар продолжува со Американска турнеја

Професионалните активности на Македонскиот музички амбасадор, Владимир Четкар оваа есен се распространети на 3 континенти! Имено после концертите во Јужна Кореја,...

Музика 16.11.23 | 17:39

Петар Грашо на 26 април во Филхармонија

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо, го најави својот ексклузивен концерт во Скопје, кој ќе се одржи на 26 април во Филхармонија. Грашо важи за еден од најталентираните,...

Филм 16.11.23 | 16:37

Македонски филмови во фокус на најпрестижниот фестивал на Балтикот

На престижниот меѓународен филмски фестивал “Tallinn Black Nights Film Festival” во Талин, Естонија, кој е и најпознат и најголем филмски фестивал на Балтикот,  се одвива од 3. до 16....

Естрада 16.11.23 | 13:47

Погледнете како изгледа домот кој Аца Лукас и го остави на поранешната сопруга

Аца Лукас, по разводот од сопругата Соња Вуксановиќ, се преселил во стан во Вождовац, а неговата бивша и ќерка останале да живеат во семејната вила на Бежанијска коса. Соња...

Филм 16.11.23 | 10:47

Џими Кимел четврти пат водител на „Оскарите“

 Комичарот Џими Кимел четврти пат ќе биде домаќин на Доделеувањето „Оскари“, објавија вчера организаторите на најпрестижната свеченост во Холивуд. – Отсекогаш...

Естрада 15.11.23 | 22:50

Цеца во сако од 7000 евра

Цеца Ражнатовиќ на концертот во Виена се појави во прекрасен стајлинг. Таа носеше сако од брендот “Sparkling Bat Blazer” кој чини 7000 евра. Цеца доби многу комплименти за...

Филм 15.11.23 | 20:55

Се плашеше од крвна одмазда: Минутата што му го промени животот на Лаушевиќ

На сега починатиот познат актер Жарко Лаушевиќ животот му го одбележа една трагедија.Тој плашејќи се за својот живот и за животот на својот брат, со девет истрели пред...

Естрада 15.11.23 | 20:35

Васко Тодоров: Ради Тошо Малерот мислеа дека и јас сум глуп

Вера Јанковиќ, Васко Тодоров, Ани Малинкова и психологот Мирослав Пендаровски гостуваа во второто издание од новата сезона на „Нешто конкретно“. Темата беше „Самодоверба...