Категорија: Кујнски тефтер
Кујнски тефтер 18.11.23 | 21:41

Ова е најдобро време за ручек доколку сакате да ослабите

Кога станува збор за губење на тежината, доследноста е клучна, како и подготовката и планирањето на оброците. Дури и времето кога појадуваме, ручаме и вечераме има своја...

Кујнски тефтер 16.11.23 | 18:41

Супер салата од пченка

Рецепт за супер салата од пченка. СОСТОЈКИ:   500 гр пченка 200 гр павлака 100 гр мајонзе 1 лажичка сол копар 1/2 лимон 1 главица кромид Пченката згответе ја, процедете и измијте...

Кујнски тефтер 16.11.23 | 17:23

Италијанската амбасада го претстави македонското издание на првиот италијански прирачник за готвење објавен во 1891 година од славниот гастроном и патописец Пелегрино Артузи

Во рамките на годинешното издание на Неделата на италијанската кујна,  Амбасадата на Р. Италија и издавачката куќа „Арс Ламина“ го презентираа македонското издание...

Кујнски тефтер 15.11.23 | 11:38

Сушата во Шпанија предизвика пораст на цената на маслиновото масло

Две години суша во Шпанија, која обично сочинува околу 40% од светската понуда, предизвика пораст на цените на маслиновото масло додека земјоделците се борат да се справат...

Кујнски тефтер 15.11.23 | 10:29

Амбасадата на Република Италија и „Арс Ламина“ денеска ќе го презентираат „Готвењето како наука и уметноста на убавото јадење“ од од славниот гастроном и патописец Пелегрино Артузи

Амбасадата на Република Италија во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“, денеска (15 ноември) со почеток во 19 часот, ќе го презентира македонското издание на првиот...

Кујнски тефтер 14.11.23 | 17:00

Најпознатиот италијански прирачник за готвење објавен првпат во 1891 година преведен на македонски јазик

На 15 ноември, во „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“, со почеток во 19 часот, Амбасадата на Република Италија во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“,...

Кујнски тефтер 14.11.23 | 14:33

Италијанска гурмански магија во Limak Skopje Luxury Hotel

Љубителите на пица, паста, различни видови на сирења, пршута и десерти, ќе имаат можност да уживаат во автентичните вкусови на италијанската кујна. На 21 ноември годинава,...

Кујнски тефтер 09.11.23 | 14:14

Прасечко во рерна

Доколку подготвувате празнична трпеза или имате гости, тогаш можете да направите свинско месо од рерна. Свинското месо добро измијте го и исушете го со хартиени крпи....

Кујнски тефтер 09.11.23 | 08:46

Џејми Оливер бара работници за ресторанот во Белград, платата не ја открива

Најпознатиот готвач Џејми Оливер отвора ресторан во Србија.Тој упати повик сите што се заинтересирани да се пријават за работа во Белград и оти нуди супер можноти и...

Кујнски тефтер 08.11.23 | 18:28

Брза и вкусна: Оваа торта беше најпопуларна меѓу нашите мајки и баби во Југославија

Наполеон тортата може да се направи на повеќе начини, а има и солена варијанта. Полесната подготовка е онаа без печење, но штом ќе ја пробате оваа, едноставно нема да...

Кујнски тефтер 07.11.23 | 21:21

Стар, но најдобар рецепт за сочна пченица за слава

Нашите баби имаа многу ефикасни трикови за готвење пченица, кои гарантираа дека секое зрно ќе биде сварено. Да учиме од нив! Состојки: 500 грама пченица 400 грама шеќер 400...

Кујнски тефтер 04.11.23 | 22:30

Не сакате да пиете горко кафе – еве кој тип засладувач е најздрав

Иако кафето нуди некои значајни здравствени придобивки, вклучувајќи го и фактот дека може да помогне во губење на тежината, додавањето на погрешни состојки во мешавината...

Кујнски тефтер 04.11.23 | 14:58

Брз десерт, без печење

Брз е, едноставен, а неговиот вкус е едноставно неодолив. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: ● 150 г пишкоти ● 30 г шеќер во прав ● 30 г какао ● 300 мл млеко За крем: ● 5 жолчки ● 200 г шеќер ●...

Кујнски тефтер 03.11.23 | 13:02

Рeцепт за лангош: Сочни и меки мекици на унгарски начин

Овој познат унгарски специјалитет е добар што сигурно ќе го правите повторно и повторно. Состојки: 350 мл вода, 2 лажици масло, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 25 гр квасец,...

Кујнски тефтер 31.10.23 | 20:03

Чоколаден колач со ореви

СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:   400 мл млеко 180-200 гр шеќер 300 гр ореви (мелени и сецкани) ванилин шеќер (арома на ванила во видеото)   СОСТОЈКИ ЗА КОРА:   5 јајца 5 лажици млака...

Кујнски тефтер 30.10.23 | 09:12

Одржан првиот Фестивал на југоисточен регион во Богданци

Овој викенд во Богданци се одржа првиот Фестивал на југоисточен регион: производители од регионот, но и од подалеку, најбројни од редовите на Слоу Фуд Македонија, го...

Кујнски тефтер 27.10.23 | 15:07

Прв Фестивал на југоисточен регион

Утре (28 октомври) во Богданци, во Градскиот парк ќе се одржи Фестивал на југоисточен регион, што има за цел да ги промовра локалните и традиционалните еко производи. Се...

Кујнски тефтер 26.10.23 | 14:10

Ролат со ајвар како предјадење или дел од трпезата за свечени пригоди

Ролат со ајвар за вкусна трпеза. Ролатот се приготвува со состојки кои веќе ги имате во кујната. Многу е мек, вкусен и декоративен. Може да послужи како предјадење и да...

Кујнски тефтер 22.10.23 | 17:01

Колку сол е доволно? Време е за кисела зелка

Доколку оваа година подготвувате зимница, октомври е идеално време за кисела зелка. Од него се прават некои од омилените наши јадења, како сарма, подварак… Многу домаќинки...

Кујнски тефтер 21.10.23 | 22:02

Детално мени за диета со качамак: За 4 дена ги прочистува цревата и ги топи маснотиите

Со оглед на тоа што се ближи сезоната на слави и празници, добро е да почнеме да внимаваме на исхраната навреме, за да можеме да уживаме во богатата трпеза. Диетата со...