Категорија: Црна хроника
Црна хроника 18.11.23 | 19:20

34-годишна битолчанка се отрула од плин во сопствената бања

Како последица на труење од плин починала 34-годишна жена од Битола. Нејзиното ело било пронајдено во бањата од нејзиниот стан. И покрај обидите на екипата на итната помош,...

Црна хроника 18.11.23 | 16:37

Работник на објект починал во болница по здобиени тешки повреди

На 17.11.2023 во 15.33 часот во СВР Скопје е пријавено дека на ул.„Пиринска“ во Скопје, на објект во изградба, при вршење работни задачи, Т.М. се здобил со тешки телесни повреди,...

Црна хроника 18.11.23 | 15:51

Приведено лице од Кочани кај кое се пронајдени два пиштола

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи од Кочани вчера го лишиле од слобода Д.В.(49) поради сомнение дека извршил кривично дело „фалсификување огнено...

Црна хроника 18.11.23 | 13:59

21-годишно момче прегазено на Партизанска, возачот избегал од местото на несреќата

21-годишен скопјанец е тешко повреден откако на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје во него удрил автомобил. Возачот кој ја предизвикал несреќата избегал од местото...

Црна хроника 18.11.23 | 11:15

Уапсен дебранец кој чувал марихуана

Во Дебар во 08.30 часот на 17 ноември, полициски службеници од ОВР Дебар го лишиле од слобода А.П.(47) од Дебар. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била...

Црна хроника 17.11.23 | 22:58

Кривична пријава против двајца полициски службеници поради примање поткуп

Кривична пријава е поднесена против двајца полициски службеници од Крива Паланка поради примање поткуп. -Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и...

Црна хроника 17.11.23 | 22:02

Притвор за две лица од Скопје

Оновното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле...

Црна хроника 17.11.23 | 19:10

Крадец во Скопје фатен на дело додека ограбувал златарница во ГТЦ

Полициски службеници од Центар и Бит Пазар во текот на денот го привеле од слобода С.Ј.(43). Тој бил фатен при обид да изврши разбојништво во златарница во Градскиот трговски...

Црна хроника 17.11.23 | 13:25

Тетовци бегале од полиција, по пат оштетиле возило, запреле дури кога биле испукани куршуми

Вчера околу 15 часот на улица „120“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода А.Х.(43) и Џ.Ш.(46) од Тетово. Тие претходно на улица „Благоја Тоска“...

Црна хроника 17.11.23 | 12:41

Кавадарчанец со пушка пукал од прозор, погоди куче

Вчера во 12.50 часот во Кавадарци, полициски службеници од ОВР Кавадарци го лишиле од слобода Ќ.С.(48) од Кавадарци. Тој се сомничи дека околу 05.30 часот пред неговата куќа...

Црна хроника 17.11.23 | 12:08

Немоќен малолетник од Банско напуштен од родителите пред маркет во Струга

Малолетник со здравствен проблем, од струмичкото село Банско доцна синоќа сам бил затекнат во близина на маркет во Струга. СВР Охрид денеска соопшти дека лицето е згрижено...

Црна хроника 17.11.23 | 10:34

Скопјанец лажно пријавил дека видел како киднапираат девојче во комбе

Полициски службеници од СВР Скопје вчера го привеле Џ.Г. (53) од Скопје поради лажно пријавување. Тој, како што соопштија од МВР, пријавил дека наводно во Скопје две лица...

Црна хроника 16.11.23 | 19:55

Скопјанец во Чаир тргувал со отпад без да има дозвола, доби кривична пријава

Кривична пријава добил 53-годишниот М.Ј. од Скопје поради тргување со отпад без поседување дозвола од страна Министерството за животна средина и просторно планирање...

Црна хроника 16.11.23 | 18:36

Спречен нелегален влез на 6 мигранти од Ирак, запленета и стоката и камионот во кој се превезувале

Мобилен тим при Секторот за контрола и истраги спречи нелегален влез на шест мигранти со потекло од Ирак при контрола на товарно моторно возило на влез на граничниот...

Црна хроника 16.11.23 | 15:08

На 46-годишна скопјанка ќе ѝ се суди за обид за убиство, откако забила ножици во срцето на бившиот партнер

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 46-годишна скопјанка за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка...

Црна хроника 16.11.23 | 14:12

Тешко повреден велосипедист во Аеродром

Вчера во 07.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„АСНОМ“ во Скопје, патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано...

Црна хроника 16.11.23 | 13:10

Тетовец си ја истепа 79-годишната мајка

Вчера во 14 часот и 45 минути во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 60-годишниот тетовец Д.Б. кој претходно бил пријавен од неговата 56-годишна...

Црна хроника 16.11.23 | 12:40

Загина маж откако возило излета во бездна на патот Гостивар-Кичево

Вчеравечер во 22:50 часот во СВР Тетово пријавено е дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во непосредна близина на Новоселски мост, патничко моторно возило „опел...

Црна хроника 16.11.23 | 11:42

Aфетамини, оружје и пари пронајдени во домот на скопјанец

Полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје денеска ги лишиле од слобода Г.Ц.(31) и А.Н.(19), двајцата од Скопје. При претрес...

Црна хроника 16.11.23 | 11:35

Тројца пожарникари повредени од струен удар при гасење пожар на кров од куќа во струшко

Тројца пожарникари се повредени при интервенција на пожар на кров од куќа во струшкото село Радожда, потврди за МИА командирот на Територијалната против пожарна единица...