Категорија: Здравје
Здравје 18.11.23 | 18:47

Постот од 14 часа функционира: Нè прави поенергични и помалку гладни

Постот од 14 часа може да нè направи помалку гладни, поенергични и посреќни, покажа новото истражување на истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон. Резултатите од истражувањето...

Здравје 18.11.23 | 18:31

Што треба прво да се напиете на празен стомак?

Што прво треба да се напиете на празен желудник? Доколку се напиете чаша вода не можете да згрешите, согласни се поголем дел од експертите. Како што истакнале за „Huff...

Здравје 18.11.23 | 14:27

Гулабоски: Вакцината против сите видови на канцер ќе биде достапна за една до две години, доколку нема опструкции

Доколку нема државни, политички и фармацевтски опструкции, вакцината против сите типови на канцер ќе биде достапна на пазарот за една до две години, вели во видео интервју...

Здравје 18.11.23 | 10:14

Греењето ноќе на спалната соба може да предизвика опасности по здравјето

Кога температурите наесен опаѓаат, греењето се вклучува во сите домови. Многу луѓе го оставаат греењето вклучено и ноќе, додека спијат, па некои стручњаци велат дека...

Здравје 17.11.23 | 17:02

Влада: Светски ден на предвремено родените деца – 17 Ноември, за 5 пати во 5 години намалена смртноста на прематурусите во нашата држава

Денеска се одбележува Светскиот ден на предвремено родените деца – 17 Ноември. Владата на Република Македонија се приклучува кон одбележувањето на овој ден...

Здравје 17.11.23 | 15:36

Директорката на ГАК за еден месец потпишала три откази: Кадарот ни заминува, итно ни се потребни нови вработувања во Одделот за предвремено родени бебиња

Итно ни требаат доктори и медицински сестри на Одделот за предвремено родени бебиња на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), бидејќи секојдневно заминуваат,...

Здравје 17.11.23 | 14:02

10 отсто од момчињата во земјава и 20 проценти од девојчињата на 15 години размислувале за самоубиство

Алармантен е трендот на опаѓање на менталното здравје кај девојчињата на 15-годишна возраст во земјава, при што повеќе од една третина се чувствуваат осамено, а дури...

Здравје 17.11.23 | 10:22

Смртноста од сипаниците морбили зголемена за 40 отсто во светот поради мал број вакцинирани

Бројот на смртни случаи од мали сипаници во светот минатата година се зголеми за цели 40 отсто, бидејќи за време на пандемијата на коронавирусот, бројот на вакцинирани...

Здравје 16.11.23 | 21:13

ДЗСИ утврди: Документацијата била уредно водена во случајот со починатото новороденче

При вонредните инспекциски надзори не се констатирани недостатоци кои се во надлежност на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Инспекторатот е со иницијатива...

Здравје 16.11.23 | 13:44

Ако деца до 14 години дневно пијат по пола литро од „Прајм хидра“ ќе внесат витамини и минерали кои се несоодветни за нивна возраст, предупредува Институтот за јавно здравје

Ако деца, на возраст од една до 14 години, консумираат пола литро дневно од пијалокот „Прајм хидра“ кој стана многу актуелен меѓу учениците ќе се соочат со зголемен внес...

Здравје 16.11.23 | 12:39

Дали пестицидот хербицид глифосат е опасен за човековото здравје?

Франција ќе се воздржи од гласање и при денешното изјаснување за предлогот на Европската комисија за одобрување на употребата на спорниот хербицид глифосат и во наредните...

Здравје 16.11.23 | 10:36

Утре почнува Фестивалот на чај

Со слоганот „Ослободете ја моќта на билките“ на 17 ноември, во 10 часот ќе биде отворен голем „Фестивал на чај“ на кој ќе се претстават 30-тина учесници и ќе трае до 19 ноември. Фестивалот...

Здравје 15.11.23 | 21:15

1 од 10 возрасни луѓе во светот има дијабетес, над 90% имаат дијабетес тип 2

Комисијата за здравств на ВМРО-ДПМНЕ одржа Трибина по повод Светски ден на дијабет со цел Едукацијаза заштита на иднината и предизвиците на пациентите со дијабет. ❗️...

Здравје 14.11.23 | 19:31

Над 29 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека за бесплатна вакцинација против сезонски грип досега се пријавени 58.012 граѓани. Во центрите за јавно здравје и здравствените...

Здравје 14.11.23 | 16:14

Оваа година беше најтешка за нас, велат дијабетичарите: Нè не засега тендерот, нам животот ни зависи од лентичката, гликомерот и инсулинот

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави системско решение за дијабетичарите за околу две години, во рамките на одбележувањето на Светскиот ден за борба против...

Здравје 14.11.23 | 08:56

Се одбележува Светскиот ден на дијабетесот

Под мотото „Соочени со предизвиците на дијабетесот во Македонија-дејствуваме пред да стане непоправливо“ денеска Сојузот на здруженија на дијабетичари ќе го одбележи...

Здравје 13.11.23 | 15:21

Пендаровски на средба со претставници на Сојуз на здруженија на дијабетичари

Претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на Светскиот ден за борба против дијабетесот – 14 ноември, денеска прими претставниците на Сојузот на здруженија на дијабетичари...

Здравје 13.11.23 | 15:09

Бактеријата Ешерихија коли ја предизвикала сепсата кај новороденчето од Прилеп

Бактеријата Ешерихија коли предизвикала сепса од која починало новороденчето од Прилеп на Клиниката за детски болести, објави Канал 5.   Професорката д-р Аспазија Софијанова,...

Здравје 13.11.23 | 14:04

ДСЗИ ќе извшри вонреден инспекицски надзор за починатото новороденче од сепса

Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе изврши вонреден инспекциски надзор во Болницата во Прилеп во врска со смртта на новороденчето кое почина од сепса,...

Здравје 13.11.23 | 13:29

Набавени се 650 бесплатни сензори за мерење гликемија во крвта за деца и млади до 18 години, бремени жени со дијабет тип 1 и слепи лица

Набавени се 650 бесплатни сензори за мерење гликемија во крвата кај деца и млади до 18 години со дијабет тип 1, бремени жени со дијабет тип 1 и слепи лица кои денеска беа...