Категорија: Балкан
Балкан 18.11.23 | 21:50

Во Косово приведени 8 цариници и полицаец поради злоупотреба на службена положба

Во текот на акција спроведена на повеќе локации во Северна Митровица приведени се 9 службени лица осомничени за кривично дело злоупотреба на службена положба и примање...

Балкан 18.11.23 | 20:33

Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

Министерот за внатрешни работи на Турција, Али Јерликаја, соопшти дека во Истанбул е уапсен хрватскиот државјанин Ненад Петрак, водач на меѓународниот нарко картел,...

Балкан 18.11.23 | 20:06

Протест на Македонците од Пустец, немаат огревно дрво

Македонците од општина Пустец годинава не можат да обезбедат огревно дрво. Порано ги обезбедуваше општината во договор со Националната агенција за заштитени подрачја,...

Балкан 18.11.23 | 16:55

Петмина од 52 патници се потешко повредени по железничката несреќа во Србија

Повеќе од 50 лица, од кои пет потешко, се повредени во железничка несреќа во петокот вечерта кај Оџак на линијата Сомбор – Нови Сад, а сите возови на таа релација се откажани...

Балкан 18.11.23 | 16:03

Припадник на ИСИС уапсен во Сараево

Денеска на аеродромот во Сараево е уапсен маж осомничен за тероризам, потврди Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) без да го открие неговиот идентитет, но медиумите...

Балкан 18.11.23 | 13:14

Лајчак планира деновиве да ги продолжи разговорите за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека во четвртокот во Брисел со главните преговарачи разговарал...

Балкан 17.11.23 | 21:48

Орбан: Се додека Србија не влезе во ЕУ има право да седи на две столици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека иако договорот за слободна трговија на Србија со Кина би бил некомпатибилен со членството во ЕУ, Белград има право...

Балкан 17.11.23 | 20:57

Рашиќ: Заедницата ќе ги згасне српските илегални структури, но нема да ги реши сите проблеми на Србите во Косово

Косовскиот министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ изјави дека со формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство ќе се згаснат илегалните структури...

Балкан 17.11.23 | 19:23

Ковачевски – Брнабиќ: Нови чекори напред во добрососедските односи, од важност за просперитетот, стабилноста и европските интеграции

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Белград, оствари средба со претседателката на Владата...

Балкан 17.11.23 | 13:26

Стано: Им помагаме на партнерите од Западен Балкан за справување со хибридните закани од Русија

Европската унија веќе извесно време укажува дека Русија се обидува да го прошири своето штетно влијание на територијата на Западниот Балкан, што претставува причина...

Балкан 17.11.23 | 12:24

Аркан му понудил на Лаушевиќ лажен пасош за да замине од Србија

Во својата  книга „Падре, идиот“, Лаушевиќ страсно ги опиша првите денови на слободата и откри како поминала средбата со Аркан и Цеца само што излегол од затвор Тој...

Балкан 17.11.23 | 10:09

Дака преживеа атентат во истиот хотел каде што го убија Аркан

Црногорскиот бизнисмен Миодраг Дака Давидовиќ кој е ставен на американската црна листа, пред неколку години преживеа атентат во истиот хотел во кој во 2000 година беше...

Балкан 16.11.23 | 20:45

Макрон не стравува дека на Косово повторно ќе избувнат судири

Францускиот претседател Емануел Макрон, во Лозана изјави дека тензијата на Косово сега е малку намалена и додаде оти не се плаши дека таму повторно ќе избувнат конфликти. Ваквата...

Балкан 16.11.23 | 19:15

Турција транспортира исламски мигранти со авион до Белград, од каде со комбиња продолжуваат кон Западна Европа

Германски „Билд“ пишува дека турските власти ги принудуваат муслиманските мигранти, кои живеат во сиромаштија во Турција, да бидат транспортирани во Европа со редовни...

Балкан 16.11.23 | 14:37

Курти: Косово нема да се испразни по либерализацијата на 1 јануари

Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека во Косово има емиграција, но нема празнење на земјата и дека по 1 јануари, кога стапува во сила визната либерализација за косовските...

Балкан 16.11.23 | 13:26

Северозападниот дел на Бугарија е на прво место по жртви во сообраќајни несреќи

Северозападниот регион на Бугарија е на прво место во Европска Унија и во Европа по бројот на жртви во сообраќајни несреќи за 2021 година, покажуваат денеска презентираните...

Балкан 16.11.23 | 12:28

Затворскиот цимер на Жарко Лаушевиќ го одмазди синот единец

Жарко Лаушевиќ со години ја делеше затворската ќелија со Никола Калуѓеровиќ, кој беше затворен поради крвна одмазда. Никола почина пред три години  во Цетиње. Единствениот...

Балкан 15.11.23 | 19:28

Рама: Со прифаќањето на нацртот за ЗСО, Курти даде сигнал дека станува премиер

Албанскиот премиер, Еди Рама, оцени дека премиерот на Косово, Албин Курти, кој се согласил да го потпише договорот со Србија, во кој е вклучен и европскиот нацрт за Заедницата...

Балкан 15.11.23 | 18:37

Албанија во 2024-та ќе го зголеми бројот на војници во мисијата КФОР

Новоименуваниот амбасадор на Албанија во Косово, Петрит Маљај, изјави дека од 2024 година неговата земја ќе го зголеми своето присуство во Косово преку мировната мисија...

Балкан 15.11.23 | 16:53

Видео од апсењето на браќата Хофман во елитен ресторан во Белград

Вишото јавно обвинителство во Белград, во соработка со Службата за борба против организиран криминал на Србија на 10 ноември приведе петмина мажи кои биле однесени на...