Портпаролот на военото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, Абу Убаида изјави дека е изгубен контактот со бројни групи задолжени за заштита на заложниците, нагласувајќи дека судбината на заробениците е непозната.
Во петокот, Ал-Касам на својот канал Телеграм објави видео снимка од заложникот Арија Залмен Здмановиќ, која почина од напад на паника во повторените бомбашки напади околу притворскиот центар, истакнувајќи дека боледувал од хронични болести, вклучително и срцеви заболувања.

Ал Касам изјави дека голем број заложници се префрлени во старечки центри на лекување поради сериозноста на нивните здравствени состојби.

Абу Убаида на 4 ноември објави дека од 7 октомври повеќе од 60 израелски затвореници во Газа загинале во израелското бомбардирање на Газа и дека 23 тела се уште се под урнатините.

Семејствата на заложниците одржаа бројни демонстрации барајќи прекин на војната, враќање на заложниците и заминување на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Се верува дека во Газа има околу 240 заложници од Израел. Од 7 октомври досега се ослободени само четворица заложници, еден беше спасен од израелските одбранбени сили, додека телата на двајца заложници изминатите денови беа пронајдени во Газа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.