Категорија: Култура
Култура 18.11.23 | 17:24

„Литературата во време на конфликт“ – дебата во Чифте амам

Во сабота (18 ноември), во рамки на втората „Дебата за Европа“ во Скопје ќе се одржи дискусијата и книжевното читање на тема „Литературата во време на конфликт“. Настанот...

Култура 18.11.23 | 16:40

Претставата Кенди на „ Златен Елец“ ја освои наградата БИШ на 48. МОТ

Претставата „ Кенди“ на театарот Златен Елец, ја освои наградата „Биш “, што ја доделува фестивалот Млад отворен театар за најдобра претстава од независната домашна...

Култура 18.11.23 | 12:18

Агим Винца и Амет Селмани добитници на државната награда ,,22 Ноември“

Одборот за доделување на државната награда,,22 Ноември“ согласно Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на законот за државните награди („Службен...

Култура 18.11.23 | 09:07

Промоција на книгата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска

Монографијата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска ќе биде промовирана денеска на сцената на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Книгата е заедничко издание...

Култура 17.11.23 | 20:27

Отворена изложбата „Средновековен накит од Тиквеш“ во Музеј на град Неготино

Креативно изработени ѓердани, белегзии, обетки, прстени се дел од изложбата „Средновековен накит од Тиквеш“, што денеска беше отворена во Музеј на град Неготино. Директорката...

Култура 17.11.23 | 20:09

Безвременскиот, волшебен класичен балет „Заспаната убавица“ преточен во прекрасната музика на Петар Илич Чајковски вечерва во НОБ

Безвременскиот, волшебен класичен балет „Заспаната убавица“ преточен во прекрасната музика на Петар Илич Чајковски  ќе се изведе на 17 и 21 ноември со почеток во 20.00 ...

Култура 17.11.23 | 17:58

Серијата книжевни гостувања „Добри гости“ на „ПНВ Публикации“ вечерва во Куманово

Издавачката куќа „ПНВ Публикации“ од Скопје на 17 ноември во Куманово ќе го реализира петтото издание на проектот „Добри гости“ преку кој иницира серија книжевни...

Култура 17.11.23 | 17:39

„Градина“ – самостојна изложба на Ервин Ќатовиќ од вечерва во „Мала станица“

На 17 ноември во „Мала станица“, со почеток од 19 часот, ќе биде отворена изложбата „Градина“ на Ервин Ќатовиќ, ликовен уметник и професор од Србија. На отворањето пред...

Култура 17.11.23 | 16:16

Костадиновска-Стојчевска: Македонската културна дипломатија е подготвена да одговори на глобалните предизвици

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на отворањето на Годишната меѓународна научна конференција на УКЛО 2023 во Битола, каде што врвни научници...

Култура 17.11.23 | 13:33

Драмски театар во вторник ќе одржи комеморација за Мето Јовановски

Драмски театар Скопје соопшти дека комеморацијата за актерот Мето Јовановски ќе се одржи во вторник на 21 ноември во 11 часот на големата сцена на театарот. Посмртните...

Култура 17.11.23 | 12:28

Самостојна изложба „Вечно женско“ на Тања Миљовска во Центар Јадро

На 21 ноември, вторник, во 20 часот во КСП Центар Јадро ќе биде отворена самостојната изложба на Тања Миљовска, „Вечно женско“. Насловот „Вечно женско“ го позајмив од...

Култура 17.11.23 | 11:29

Објавена книга за деца и млади „Алма и седумте чудовишта“

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и млади „Алма и седумте чудовишта“ од шпанските писателки Ирија Г. Паренте и Селене М. Паскуал. Автор на илустрациите...

Култура 17.11.23 | 11:20

„Евангелие по Ф.М. Достоевски“ на Српски народен театар од Нови Сад за крај на драмската прогрма на МОТ

Денес на програмата на 48. издание на Фестивалот „Млад отворен театар“ ќе се одржи работилница, презентација на перформанс и театарска претстава. Во продукција на Српскиот...

Култура 17.11.23 | 09:58

Театар Комедија и Турски театар заедно ја подготвуваат претставата „Демнејќи го Годо“ од Драго Јанчар

Театар Комедија и Турскиот театар од Скопје привршуваат со подготовката на нивната прва копродукциска театарска претстава, „Демнејќи го Годо“, работена според истоимениот...

Култура 17.11.23 | 09:45

„Молкот на разумот“ на Кумјана Новакова ја доби наградата за најдобра режија

Кумјана Новакова за нејзиниот последен долгометражен филм „Молкот на разумот“ ја доби наградата за најдобра режија во програмската секција „Envision”, за време на синоќешната...

Култура 17.11.23 | 09:31

Оценка од пет ѕвезди и блескава критика за новиот албум на Симон Трпчески од британски „Тајмс“

Еден од најугледните светски медиуми, лондонски „Тајмс“ излезе со максимална оценка од пет  ѕвездички и блескава критика за двојниот албум на кој нашиот пијанист...

Култура 17.11.23 | 09:22

Концерт на Марина Николовска, Маја Чанаќевиќ и Владимир Лазаревски во КИЦ на Македонија во Софија

Во галеријата на КИЦ на Република Македонија во Софија вечерва концерт ќе одржи дувачкото трио, составено од македонските музичари Владимир Лазаревски (обоа),...

Култура 17.11.23 | 09:18

Балетот „Заспаната убавица“ вечерва во Националната опера и балет

Балетската претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски вечерва и на 21 ноември ќе биде изведена на сцената на Националната опера и балет. Диригент на претставите...

Култура 16.11.23 | 18:04

Треба жестоко да се бориме за она за кое сме предодредени

На 77 годишна возраст денеска почина македонскиот театарски, филмски и телевизиски актер Мето Јовановски. Целиот работен стаж го помина како член на ансамблот на Драмски...

Култура 16.11.23 | 17:36

Отворен реновираниот оддел за литература за деца во ГБСК

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје го пушти во употреба реновираниот оддел за литература за деца. Свеченото отворање беше по повод 78.годишнината од...