Категорија: Македонија
Македонија 18.11.23 | 22:10

Османи: Премиер предложен од ДУИ во последните 100 дена ќе има

Потпретседателот на ДУИ Бујар Османи извести дека разговарале со СДСМ дали претседателските и парламентарните избори ќе се одржат заедно или одделно. Тој негираше...

Македонија 18.11.23 | 21:55

Лога му пиша на Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ да раководи со работната група за измени на Законот за јавни обвинители

Министерот за правда Кренар Лога испрати писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и до координаторот на партијата Никола Мицевски за учество во работната...

Македонија 18.11.23 | 20:47

Пендаровски најави претседателски и парламентарни избори во ист ден

Ставовите на власта и на опозицијата се приближуваат во однос на изборите и можно е наскоро да се договорат за одржување на изборите во ист временски период, изјави...

Македонија 18.11.23 | 20:26

Зеќири: Алијанса за Албанците нема поради заканите да отстапи од борбата со криминалот

Портпаролот на Алијанса за Албанците, Арбен Зеќири, денеска на прес-конференција истакна дека целата партија му дава поддршка на Дритон Небиу, актуелен директор на...

Македонија 18.11.23 | 20:16

Костадиновска-Стојчевска: Се уште има време да се затвори прашањето за изборите

Потпретседателката на СДСМ и министерка за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вечерва изјави дека се уште има време за да се затвори прашањето дали претседателските...

Македонија 18.11.23 | 19:25

БЕСА најави дека „законски“ ќе го урне крстот на Шапка: Крстот не е во чест на верата, туку провокација

„Однесувањето на владин фукционер како Стојанче Ангелов само уште еднаш потврдува дека поставувањето на крст на Попова Шапка не е во чест на верата туку политичка...

Македонија 18.11.23 | 17:45

Ковачки до Османи: Ако за луѓето се работи, што направи ти за Македонците во Бугарија како претседавач на ОБСЕ?

-Во каква лажна држава живееме со лажни ликови што ги водат клучните ресори во државата, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки. -Погледнете го Бујар Османи, поштенска...

Македонија 18.11.23 | 17:14

Промовирана поштенска марка „За луѓето се работи“ по повод Министерскиот совет на ОБСЕ

Министерството за надворешни работи и Пошта на Република Македонија денеска промовираа пригодна поштенска марка со мото „За луѓето се работи“ по повод претседавањето...

Македонија 18.11.23 | 16:33

Ветерот во струмичко урна покрив, откорна дрвја и искина електрични кабли

Силниот ветер, кој во струмичко дува со брзина од над 80 километри на час, досега предизвика штети на повеќе места уривајќи покрив, откорна дрвја и искина електрични кабли. Според...

Македонија 18.11.23 | 16:19

Николоски: Спасовски нема кредибилитет да дава идеи за компаниите кои се на црна листа на САД бидејќи неговиот ресор направи голема набавка на ИТ опрема од една таква компанија

Се сложувам. Мислам дека тоа е нешто за што треба сериозно да се размисли. Еве во првиот дел мислам дека е добра идеа, но исто така треба да се размисли кога се даваат идеи...

Македонија 18.11.23 | 15:27

До среда или четврток ќе се знае дали Лавров ќе дојде во Скопје за Министерскиот состанок на ОБСЕ

Се процесираат апликациите и во наредните денови, очекувам некаде до среда-четврток, да имаме конечна одлука, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи на...

Македонија 18.11.23 | 14:44

За Османи поставувањето крст на Попова Шапка е предизборна игра која најверојатно е договорена помеѓу националистички сили

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека поставувањето крст на Попова Шапка е „предизборна игра“ која, рече, најверојатно е договорена помеѓу „националистички...

Македонија 18.11.23 | 14:42

Пендаровски: Јасно е дека во декемврискиот Самит нема да има позитивна одлука за нас

Исходот од декемврискиот Самит е јасен каков ќе биде, со оглед дека предусловот го имаме во европската преговарачка рамка, не можеме да го исполниме, тоа е очигледно....

Македонија 18.11.23 | 14:17

Во Велес се одржува четвртата Академија за здравство

Во Велес започнува ЧЕТВРТАТА АКАДЕМИЈА ЗА ЗДРАВСТВО посветена на стоматологијата, а ќе се стави акцент на оралното здравје – најсовремени европски и светски практики...

Македонија 18.11.23 | 14:14

Спасовски: Воведовме Тест на интегритет за сите нови вработувања во МВР

Првпат воведовме тест на интегритет за сите нови вработувања во МВР, согласно извештајот на ГРЕКО за евалуација на РСМ – петти круг за „Спречување на крупцијата и примовирање...

Македонија 18.11.23 | 13:44

Специјалната поштенска марка „За луѓето се работи“ ќе сведочи за нашето Претседавање со ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи и директорката на Пошта на Македонија, Бујаре Абази денес промовираа поштенска марка издадена...

Македонија 18.11.23 | 13:44

Османи: Ги кажавме аргументите зошто би било подобро изборите да се заедно, но нека решат останатите

Се уште сме во фаза на одредување дали изборите ќе бидат заедно или одвоени и кога и од тоа ќе зависи како ќе пристапиме во однос на изборите, изјави министерот за надворешни...

Македонија 18.11.23 | 13:29

Годишното Собрание на подмладокот на ЕПП во Македонија во организација на УМС е јасен сигнал за поддршката што ја добиваме од нашите сестрински партии

Навистина е задоволство и привилегија што Унијата на млади сили  на ВМРО-ДПМНЕ е домаќин, јас ќе бидам подиректен на најзначајниот настан кој што младите на Европската...

Македонија 18.11.23 | 12:49

Николоски: Соопштението на САД дека го ставаат на црната листа Миодраг Дака Давидовиќ за мене е еден јасен сигнал дека она што сме го зборувале било вистина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во изјава за медиумите дадена по повод состанокот на Генералното Собрание на подмладокот на Европската Народна...

Македонија 18.11.23 | 12:44

Владата на ДУИ и СДСМ наместо да го продолжи процесот на децентрализација, отпочна процес на централизација, веќе законски дадените надлежности на локалната самоуправа ги одзема

Иницијативниот одбор на родители на ученици од ООУ „Његош“ од Јурумлери во знак на незадоволство од одлуката на министерот за образование и наука Јетон Шакири за одземање...