Категорија: Психологија
Психологија 04.11.23 | 21:50

Знаци што покажуваат дека е време да раскинете

Иако понекогаш е тешко да се откажеме од врска во која сме вложиле многу време и труд, понекогаш е подобро да раскинете отколку да останете во врска која не ве прави (по)среќни. Дознајте...

Психологија 04.11.23 | 17:54

Промоција на книгата „Живата соба“ од авторките Биљана Копрова и Благица Ваниќ

Гешталт тренинг институтот – Советувалиштето за хумана соработка, денеска во Скопје на конференцијата „Живата соба“ прослави 25 години од своето постоење. Според...

Психологија 03.11.23 | 16:18

Дводневна конференција „Живата соба“ за емоциналниот багаж кој сите го носиме

На четврти и петти ноември годинава, со почеток во 10 часот, во Сеавус едукативен и развоен центар (Акцелератор), ќе се одржи дводневна Конференција „Живата соба“ во...

Психологија 31.10.23 | 08:52

Работилница за родители, едукатори и деца „Креираме заедно за подобра комуникација“

На 4 ноември во „Јавна соба“ тимот на СмартАп спроведува креативна работилница под насловот „Креираме заедно за подобра комуникација“, наменета за едукатори, родители...

Психологија 27.10.23 | 22:21

Жените открија која висина на мажи најмногу ги возбудува: Еве кои момци имаат најголеми шанси

Истражувањата постојано покажуваат дека жените претпочитаат мажи кои се релативно повисоки од нив. Мажите понекогаш се трудат максимално да ја одржуваат хигиената,...

Психологија 28.09.23 | 15:15

Руски психолог ги налути жените со контроверзната изјава: Ова е причината зошто сте сами и во четириесеттите

Психологот Михаил Лабковски после 30 години искуство во пракса и 20 години работа на радио и телевизија, интригира со своите изјави и совети. Михаил Лабковски неретко...

Психологија 24.09.23 | 11:00

Оваа песна го намалува стресот како ниту една друга

Ако барате начин да се ослободите од стресот и анксиозноста, слушањето музика може да ви помогне. Сепак, тоа не е било која музика. Имено, невромаркетинг компанијата...

Психологија 21.09.23 | 20:04

Популарниот хрватски тв-водител Александар Станковиќ ја промовираше својата книга „Депра“

Александар Станковиќ, уредник и водител на популарната емисија „Недела во 2“ која се емитува на Хрватската телевизија во Загреб ја промовираше својата книга „Депра“....

Психологија 03.09.23 | 19:38

Зошто Балканците си ги споредуваат сопругите со „ненадминливата“ мајка?

За мажите од Балканот се вели дека не покажуваат емоции, дека им е тешко да признаат кога грешат, дека ги сметаат своите мајки за најдобри и дека мора да бидат главни...

Психологија 03.09.23 | 10:51

Постпородилната депресија е сериозен проблем кај многу мајки во Македонија

Од седум до 15 отсто од жените паѓаат во постпородилна депресија, а уште толку се непрепознаени и нелекувани од различни причини, покажуваат податоците од Кабинетот...

Психологија 31.08.23 | 22:50

Каква личност сте: Патка или зајак, што прво гледате?

Поминаа повеќе од 100 години откако овој цртеж беше првпат исцртан, а предизвика огромни реакции откако беше споделен на социјалните мрежи. Некои прво го гледаат зајакот,...

Психологија 02.08.23 | 09:56

Само психопатите и садистите го обожаваат овој пијалак

Научниците успеале да дознаат кој пијалак им е омилен на психопатите и садистите иако не успеале да ја објаснат таа поврзаност. Според резултатите од истражувањето...

Психологија 28.07.23 | 22:37

Вака мажите најчесто ја уништуваат својата жена

Познат брачен терапевт ги објаснува причините за распаѓањето на браковите, кои најчесто ги среќавал во пракса. Еве како жените и мажите си ги уништуваат браковите… 1....

Психологија 15.07.23 | 11:34

Три знака кои покажуваат дека вашиот брак ќе заврши со развод

Украинскиот психолог Павел Домрачев открил кои се трите најважни знаци што сугерираат неминовен развод. „Сакам да споделам со вас, не толку очигледни, но недвосмислени...

Психологија 13.07.23 | 22:21

Четири знаци што откриваат дека жената е неверна

Изневерувањето е причина број еден за развод, а овие 4 знака укажуваат на тоа дека жената има љубовник Неверството никогаш не е добро, без разлика дали го извршила жена...

Психологија 13.07.23 | 16:31

Крвната група го одредува карактерот

Ритамот на животот нѐ притиска, ништо не можеме да стигнеме, не се дружиме, а дури и не успеваме да ги анализираме луѓето, нивните склоности и навики. За тие драгоцени...

Психологија 05.07.23 | 14:54

Ова се трите начини на кои родителите ги претвораат своите деца во нарцисоидни личности

Децата се најчувствителни на влијанието на другите луѓе затоа што се развиваат. А со кого сме најмногу опкружени кога сме деца? Родители! Начинот на кој родителите се...

Психологија 14.06.23 | 21:10

Психолози советуваат: Како да одгледате неразгалено и интелигентно дете

Родителите обично малку доцна сфаќаат дека воспитуваат разгалено дете кое не ги слуша и не е свесно за последиците од своето однесување. Психолозите предупредуваат...

Психологија 14.06.23 | 08:55

Ако ја решите оваа задача вие сте паметен како Ајнштајн

Дали сте еден од 6-те проценти кои можат да ја решат оваа математичка задача без проблеми? Погледнете и  пишете ни ги вашите резултати во коментари.

Психологија 09.06.23 | 10:36

Не е лесно како што изгледа: Колку триаголници гледате на сликата?

Интересна математичка загатка ќе ви го поттикне размислувањето.Автор на оваа математичка загатка со триаголници е индискиот научник Кумар Анкит. Прашањето е едноставно,...