Македонската фудбалска репрзентација е поразена од Италија (5-2).Чудото од Палермо не се повтори во Рим. Азурите не дозволија по втор пат Македонија да им ги расипе сметките и сега им доволен бод против Украина во Леверкузен и ќе се пласираат на ЕП.

фото фудбалска федерација на италија

Македонија имаше очајно прво и нешто подобро второ полувреме. Одбраната беше најслабиот дел од тим. Димовски,Манев и Елези делуваа како изгубени.Посебно Манев кој беше изгубен покрај Киеза а Димовски покрај Распадори.

фото фудбалска федерација на Италија

Ништо подобро не беше ни средниот ред.Елмас и Барди не уфрлија ниту една топка до Миовски кој беше невидлив.Истото се повтори и во второто полувреме кога влезе Чурлинов.

Единтвената светла точка во нашиот тим беше голманот Димитриевски и Јани Атанасов кој ги постигна двата голаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.