Ознака: интервју
Култура 13.11.23 | 10:00

Постојано се градат изопачени вредности, додека уметноста е целосно игнорирана, освен ако не е „турбо“

Во Културно Информативниот Центар – Скопје, во салонот Империјал 1, денеска, на денот на ослободувањето на градот, 13 Ноември, ќе биде отворена самостојна изложба на ликовниот...

Економија 12.11.23 | 08:51

Mицкоски: Нов скандал со изградба на „Чебрен“ – избришале член за отстапување на „Тиквеш“ на кој подоцна се повикуваат

Македонија нема стратегија во делот на економија и борбата против корупцијата и затоа нема резултати, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вториот дел во...

Македонија 11.11.23 | 08:58

Мицкоски: На изборите ќе бидам носител во првата изборна единица

Ивештајот на Европската комисија е извештај за уназадувањето на Македонија, но не сум изненаден бидејќи континуирано предупредуваме на ова што се случува. Граѓаните...

Македонија 08.11.23 | 09:21

Менкиноски: Покрај за мене, власта поднесе нови обвиненија за граѓани за истакнување на македонското знаме

Не стравувам дека може да бидам осуден и верувам дека ќе добиеме ослободителна пресудa.Оваа агонија што власта ја наметна резултира со поведување на нови обвиненија...

Македонија 28.10.23 | 09:01

Mизрахи: Со случајот „Онкологија“ ќе стигнеме до вистината каква и да е

Сите досега повикани во Анкетната комисија за случајот „Онкологија“ дадоа изјави во насока на расчистување на овој случај, освен еден, а тоа е поранешниот министер...

Македонија 13.10.23 | 09:32

Јаневска: За учебниците со грешки кои се фрлија во ѓубре се потрошија од 200 до 300.000 евра и нема одговорност

Проблемот со учебниците трае неколку години односно откако поранешната министерка Мила Царовска дефакто ги укина учебниците и ги забрани за тие да бидат дигитални.Но...

Скопје 09.10.23 | 11:13

Koцевски: Сака ли власта вештачки да создаде меѓуетнички проблеми во општина Гази Баба?

Дали власта сака вештачки да создаде меѓуетнички проблеми во општина Гази Баба, прашува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Коцевски. Според него целта е да се создаде вештачка...

Култура 09.10.23 | 10:33

Уметноста, а во овој случај филмот, поставува прашања, а ние треба да донесеме решенија за поубав живот

Приказната за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, имаше премиерно киноприкажување на 5 октомври во Синеплекс,...

Култура 03.10.23 | 16:09

Најстрашно нешто што може да направите со едно човечко битие е да ги ставите „неа“ или „него“ во калап

Наџат Ел Хачми е мароканско-шпанска писателка која пишува на феминистички теми. Родена е во Надор (Мароко) во 1979 година. На осумгодишна возраст емигрирала со своето семејство...

Култура 14.09.23 | 10:43

Одамна сфатив дека сум осакатен за сé друго, освен за пишување

Одамна сфатив дека сум осакатен за сите други таленти, освен за пишување, вели во интервју за „Република“ хрватскиот писател Ренато Баретиќ (60) кој годинава е еден од...

Македонија 06.09.23 | 09:02

Пренџов: Додека родителите бдееле над своите деца и се молеле лекот да им делува, некои ги продавале на Косово

Скандалот со Клиниката за онкологија е трагичен монтруозен случај и однесување кон пациенти кои се болни од најтешки форми на рак. Додека синот или ќерката бдееле над...

Македонија 26.07.23 | 09:03

Ивановска: Не се знае каде завршиле милиони лични податоци на граѓаните

  Во последно време се чуствувам како главниот лик од драмата „државен непријател“, вели првиот човек на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска  за нападите...

Култура 17.07.23 | 11:31

Додека работиш филм, и ти самиот си во филм

Додека работиш филм, и ти самиот си во филм, ги преживуваш емоциите на сите ликови и заедно со нив тагуваш и се радуваш, вели режисерот Гоце Цветановски, чиј дебитантски...

Култура 12.07.23 | 10:01

Филмот денес не може да го промени светот, но таа идеја е силен креативен двигател за еден автор

На 13 јули, во 21 часот, во паркот зад Младинскиот културен центар (МКЦ) премиерно ќе биде прикажан „М“, втор долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија. Со овој филм...

Македонија 12.07.23 | 08:47

Василевска: Да верувате дека уставните измени ќе бидат последно барање на Бугарија е како да прифатиме дека ќе се напиеме отров и ќе умреме

Немам информација дека Бојан Маричиќ или Бујар Османи разговарале со некои од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е само еден спин и обид за манипулирање на јавноста за да...

Македонија 02.07.23 | 09:51

Николоски: Во врвот на СДСМ и ДУИ скоро и да нема политичар кој не е корумпиран

Посетата на Брисел беше исклучително успешна и промотивна каде луѓето од ЕУ и ЕПП сакаа да се запознаат со претседателот на партијата Мицкоски и со раководството бидејќи...

Економија 29.06.23 | 08:48

Димитриеска-Кочоска: И со евтината тарифа струјата повторно ќе поскапи

Aмбасадорите го кажуваат она што ние знаеме дека се случува и бизнис секторот се соочува во овие проблеми. Загрижувачки е тоа што се дава лоша порака кон странските инвеститори...

Култура 24.06.23 | 13:48

Навистина е лесно да се биде диригент ако имате музичка наобразба, ако го знаете добро својот оркестар и му верувате

Големиот Зубин Мехта по трет пат е во Скопје. По настапите во Белград и Тирана ја предводи Белградската Филхармонија на концерт во рамки на проектот „Отворен Балкан“....

Македонија 13.06.23 | 08:18

Трајанов: Заев ни ветуваше дека ако остане на власт, ќе нѐ носи во Елисејската палата кај Макрон

Уште од првите месеци соработката со СДСМ не беше тоа што го замислувавме. Ние отсекогаш сме имале сопствен автентичен став за многу прашања, вели лидерот на Павле Трајанов...

Македонија 12.06.23 | 09:57

Мицкоски: СДСМ пропушти историска шанса за заштита на идентитетот и откочување на ЕУ интеграцијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Дојче Веле“ средбата говори за она што го договориле на лидерската средба со Ковачевски-Мицкоски која заврши...